Webrovkafest na Klučance 2021

admin vloženo dne 7. března 2022

Výtěžek: 59 307 Kč
I přes nedobrou situaci, se kterou se potýká celý svět a přes všechna opatření a nařízení, se 20. ročník charitativního festivalu na podporu dětí z dětských domovů Webrovkafest na Klučance uskutečnil. Navíc přinesl rekordní výtěžek, čemuž dopomohla i novinka, tedy dražba fotek a obrazů. Všechna díla věnovaná autory se prodala a do finálního výtěžku přinesla osmnáct tisíc korun.
Všichni kdo se zúčastnili, nám jistě dají za pravdu, že letošní festival byl skutečně vydařený. Oproti minulým ročníkům byla návštěvnost o něco menší, ale tak je to v této době na všech kulturních akcích. Na atmosféře a výkonech všech hudebníků to však nebylo nikterak patrné. Každý hrál od srdce a jak nejlépe dovedl, fenomenálním a nezapomenutelným zážitkem jistě byly koncerty Pat Fulgoni Blues Experience a Našrot. Všichni návštěvníci se k sobě chovali přátelsky a nenastal jediný problém. Vzájemná ohleduplnost byla až dojemná.
Rádi bychom touto cestou poděkovali všem partnerům, sponzorům a dárcům, autorům fotografií a obrazů věnovaných do dražby, všem kapelám a umělcům za jejich skvělá vystoupení, moderátorům za jejich vtip a humor, zvukařům, celému organizačnímu týmu a hlavně návštěvníkům akce, kteří vždy dokážou vykouzlit úžasnou a neopakovatelnou atmosféru. Díky Vám všem se opět na Vánoce rozzáří očka dětem z dětských domovů u vánočního stromečku na Klučance. A nejen to. Čeká je zážitkový pobyt o vánočních, jarních a letních prázdninách. To je naše poslání a bez Vás bychom ho jen těžko naplňovali. Vážíme si Vaší věrnosti a smekáme před Vámi. I vy se můžete těchto pobytů aktivně zúčastnit, buď sami, nebo s celou svou rodinou. V případě zájmu kontaktujte zástupce Institutu zážitkové pedagogiky.

Trutnovská alternativní scéna z. s.

Webrovkafest na Klučance 2021

20. ročník Charitativního festivalu na podporu dětí z dětských domovů

13. listopadu 2021

Od 14:30 hodin

věnováno všem

Moderují: PaLábus, JAixner a Munky

Minimální příspěvek:  200,- Kč

 

Program:

Hlavní scéna:

16:00 – 16:45 – Poslední lež

17:15 – 18:00 – Sprostá a ubohá

18:30 – 19:15 – Pepa Lábus a spol.

19:45 – 20:30 – Scalp

21:00 – 22:00 – Našrot

22:30 – 23:30 – Pat Fulgoni and Blues Experience (GB)

24:00 – 00:45 – Kabaret Dr. Caligariho

01:15 – 02:00 – Tredis-Harm-Any

Sklepní scéna:

15:00 – 16:00 – Audience – Ďyvadlo Neklid

16:45 – 17:15 – Jakub Noha

18:00 – 18:30 – Jakub Noha

19:15 – 19:45 – Cermaque

20:30 – 21:00 – Cermaque

22:00 – 22:30 – Grohregin

23:30 – 24:00 – Grohregin

24:00 – 05:00 – ColorSound Night

a v průběhu akce dobročinná dražba obrazů!

Rozpočet 20. ročníku podpořili:
Město Trutnov, Město Teplice nad Metují, Město Meziměstí, Obec Adršpach, Nadace ČEZ, Citron Group Elektro s. r. o., Helion cz, Josef Lábus, Eva Binková, Grund a.s., Autosklo-servis Šorm s. r. o., Radiodiagnostika s. r. o. – Miroslav Votoček RA, Aquavit s. r. o., Auto sklo – fólie Binek, Aleš Kotek, , Kafe partner, Tomáš Borovec, Požární ochrana a BOZP – Ing. Zdeněk Semerád, Komap s. r. o., ZD Ostaš, B.D.H. Kovo s. r. o.,  Autosklo – servis Dušek, Kamenictví Petr Beneš, Pivnice Kotva Trutnov , Martin Zeman, Divadlo Bez zábran
Technická, materiální a mediální podpora:
Bioplaneta, Monster of metal and hardcore festival, Pekárny a cukrárny Náchod a. s., UFFO Trutnov, Rádio Beat, Pivovar Krakonoš Trutnov, Autobusová doprava Roman Koula, Vladimír Lamka, Elmontas Trutnov s. r. o., Digitální tisk Luky, Undergroundový klub EDEN Broumov, Trutnovinky, Královédvorsko.cz, ČRo HK, Město Teplice nad Metují

Moderátoři PaLábus, Munky a JAixner
14moderatoriAč je to k nevíře, Webrovkafest slaví 20 let. Přestože 19. ročník neproběhl veřejně a uskutečnil se pouze v úzkém kruhu členů spolku Trutnovská alternativní scéna, i tak jej lze započítat mezi proběhlé. Dvacítka je krásné číslo a je třeba jej náležitě oslavit. Připravili jsme nabitý program plný skvělých kapel a umělců, kterým Vás letos budou provázet tři výrazné postavy trutnovské kultury – ostřílený moderátorský matador, zprávař rádia Beat, muzikant a skladatel PaLábus, nepřehlédnutelná figura kapel Blitzkrieg Boys či Člověk v plísni (a několika dalších uskupení) Munky a člen spolku Trutnovská alternativní scéna Jaixner, který nezapomenutelným způsobem moderoval první ročník Webrovkafestu v Kotvě. Věříme, že tato trojice se svého údělu chopí s vervou a radostí a v ničem si nezadají s populárním a oblíbeným Tomášem Grohreginem, který se letos představí coby hudebník na sklepní scéně.
Na začátek

Ďyvadlo Neklid
1neklidĎyvadlo Neklid (ano, nechybujeme :)) je autorské divadlo. Tedy takové, které uvádí na scénu své vlastní hry. Nemají vyhraněný žánr, jediným pojítkem repertoáru jsou postavy. Živé, myslící, reálné, s vlastní bohatou minulostí.
Soubor vznikl v polovině roku 2002 jako občanské sdružení. Od prvopočátku je jeho domovskou scénou sál, jeviště a přilehlé prostory hospody ve Voletinách. Obec je součástí podkrkonošské metropole Trutnov. Protože město své kamenné divadlo má, ale stálý soubor ne, členové spolku se cítí být především trutnovskými nositeli hereckého umění. Kmenové jádro zakládajících členů tvoří ochotníci, kteří odešli z tehdy dělícího se divadla Vratislava Barvy z nedaleké Lhoty. Se slovy „Dost bylo veršovaných pohádek,“ se amatéři vrhli do spárů múz pro dospělé.
Že výjimka potvrzuje pravidlo dokládá fakt, že před časem nastudovali pod vedením režiséra Petra Vanžury jednoaktovku Václava Havla. „Audience“, která byla pro divadelníky velkou výzvou. Jednak ji museli nazkoušet za pár týdnů před premiérou a také chtěli přijít s novým pojetím. Divák se tedy díky stínohře může maximálně soustředit na skvělý text, který je v této hře nejdůležitější. A s Audiencí se tito ochotníci představí i na Webrovkafestu. Tušíme skvělý zážitek.
Na začátek

Poslední lež
2poslednilezHudební festivalová nálož vypukne v 16:00 hodin na hlavním pódiu a odstartuje ji pravidelným návštěvníkům dobře známá Poslední lež.
Původně trutnovská, dnes však již převážně královédvorská kapela stála u zrodu tohoto festivalu. Prošla sice před lety poměrně značnou obměnou sestavy, drajv a nadšení si ale uchovala dodnes. Zpěvačka a kapelnice Káťa Kuhnová drží otěže pevně v rukou a svou tvorbou zásobuje ostatní muzikanty v kapele, pokud zrovna není na mateřské dovolené.
Od undergroundových začátků se posunula tvorba Poslední lži k alternativnímu, více kytarovému rocku. Naléhavost textů však kapele vydržela i přes výměnu autorů. Brzy se snad konečně dočkáme i třetího řadového alba.
Na začátek

Jakub Noha
3jakubnohaPísničkářskou (sklepní) scénu odstartuje vystoupení barda české folkové muziky Jakuba Nohy.
V době, kdy J. N. začal psát vlastní písně, působil zpočátku společně s Oldřichem Janotou v kapele Pentagram, po jejímž zániku následovalo seskupení Na Prahu! s Jiřím Kohoutkem a Vlastimilem Markem, za jehož působení se J. N. nejvýrazněji zapsal a následně na dlouhou dobu zařadil na naši „folkovou scénu“. Z té doby také pochází první malá deska Připomínáš déšt/Už musím jít (1982). Svůj přídomek „folkový“ umocnil ve 2. polovině 80. let, kdy vystupoval převážně sám a vydal jednu trochu větší desku pod výstižným názvem Jakub Noha (1988).
V roce 1990 základ nové hudební uskupení spolu se Slávkem Formanem a Jaroslavem Kovářem. V roce 1992 vzniká současné hudební uskupení Jakub Noha band. První sestava, plně využívající lahodně znějícího dvojlasu Jakuba s bratrem Janem Nohou (bicí + zpěv), doplněná o baskytaru Jana Volného, nahrála krásná písničková alba „Kde je ten ráj“, „Tady někde“ a především vynikající monotematické konceptuální „Na Prahu“ (obzvláštněné houslemi Jana Hrubého). Počátkem tisíciletí se rozpadla, v současném Noha Bandu Jakuba doprovázejí kytarista Petr Bublák, bubeník (a syn) Vojtěch Noha a baskytarista Libereckého Jarretu Marek Štulír. Jestliže zvuk prvního Noha Bandu se dal přirovnat k Beatles (které také s oblibou hrával) nebo kalifornským folkrockovým kapelám, druhá inkarnace evokuje spíše špinavý zvuk Youngových Crazy Horse. Vlastní tvorba tohoto hudebního uskupení se pohybuje na pomezí folku, blues a rocku.
Na Webrovkafestu však neuvidíte celou kapelu, ale jen její folkovou část. Přesto vystoupení Jakuba Nohy bude jistě skvělé.
Na začátek

Pepa Lábus a SPOL.
4pepalabusaspolCo by to bylo za Webrovkafest, kdyby v programu chyběl Pepa Lábus se Společností Přátel Okolo Lábuse. Letos bude kromě moderování tradičně i rozdávat lyrickou radost prostřednictvím svých písní. Čeká vás pár zbrusu nových songů, které ještě na Klučance nezazněly, ale hlavně zcela nový zvuk Pepovy kytary, jelikož nedávno zainvestoval do skutečně úžasného nástroje. Zvonivý zvuk nové kytary ještě umocňuje melancholickou náladu Pepových textů a muzice dodává zvláštní šmrnc. Vše umocňuje doprovodná kapela, jejíž sestava se už dlouhou dobu nemění, což je znát i na celkovém soundu. Kdo zná, ví, kdo nezná, pochopí.
Na začátek

Sprostá a ubohá
5sprostaaubohaA aby toho nebylo málo, taky trochu svině. A nebo též koncentrované štěstí ze Sudet.
Sprostá a ubohá kapela vznikla před dávnými věky v trojčlenné sestavě Štajn, Vernys a Jindroun. V marných nadějích v pozvednutí marnosti a ubohosti výrazu, hledali mužové hlásnou troubu rodu ženského, až narazili na entitu zvoucí se Endy. Po zevrubném ohledání pohlaví se ku zklamání všech tří zakládajících členů prokázalo, že Endy je také muž. Hrozné to zjištění vedlo k dalšímu zjitření výrazových prostředků, nyní dovedeno na samou hranici snesitelnosti, v kterémžto rozpoložení se Sprostá a ubohá rozhodla k veřejné produkci.
V roce 2016 kapela vytvořila první studiové nahrávky. Tato garage / undergroundová kapela z Liberce vás určitě zaujme stejně jako nás a na její vystoupení budete ještě dlouho vzpomínat.
Na začátek

Cermaque
6cermaqueneboli Jakub Čermák. Pochází z Teplic, je synem hudebníka Miroslava Waneka (Už jsme doma) a Romany Mazancové. Dosud vydal pět básnických sbírek, pod jménem Cermaque devět autorských hudebních alb, alba Neboj a Gravitace získala nominace na ceny Anděl. Vystupuje sám; dříve s Martinem Kučerou a Annou Sypěnovou utvořili uskupení Šácholan, pak měl kolem sebe proměnlivou kapelu Cirkus Cermaque. Vystupoval také ve dvojici se svou bývalou ženou Iamme Candlewick. Natočil několik desítek animovaných i hraných hudebních klipů; za klip k písni Loďky skupiny Zrní byl nominován na Anděla 2014. Z cesty po Evropě s Iamme Candlewick na jaře 2015 vznikl dokumentární film Skok do vody. Jeho básně vyšly i ve sbornících Rapporti di errore (Mimesis, Milano 2010) a Nejlepší české básně 2011 (Host, Brno 2011). Kmenovým vydavatelem desek Cermaque je Indies Scope v Brně.
Můžete se tedy těšit na skutečnou lahůdku, stejně jako se na ni těšíme i my.
Na začátek

Scalp
7scalpProgram pomalu přitvrzuje a na scénu přijde další kapela. SCALP je severočeská hardcore – punková banda, která se schází v pětičlenné crew ve zkušebně v Liberci. Historie kapely se začala psát přesně 16.11. 2007, kdy proběhl jejich první koncert ve Smržovce u Jablonce nad Nisou. Od té doby se věnují své umělecké show na koncertech a benefičních akcích nejen v Čechách. Jejich hudba je tvořena z čiré radosti z hraní, z lásky k vnímavým posluchačům a vášni pomáhat něčemu a někomu. Přijďte si je poslechnout a oslavit jejich 13. výročí.
Na začátek

NAŠROT
8nasrotje česká rocková skupina hrající styl HC-crossover. Vznikla v Československu ve městě Havlíčkův Brod v březnu 1988 jako pozůstatek tří lokálních undergroundových souborů – Maama, Gumovej Knedlík a Křečový žíly. Založili ji zpěvák a kytarista Petr „Hraboš“ Hrabalik, baskytarista Jiří „Martha“ Dvořák a bubeník Jouza Bárta Je známa agresivními a divokými koncerty. Inspirována hudbou Dead Kennedys a The Who skupina vytvářela velmi rychlé a krátké vypalovačky se sociální, kulturní a hospodskou tematikou. Její styl by bylo možné označit za hardcore, třebaže kapela samotná tvrdila, že hraje speciální odnož žánru: pub-core. Texty písní byly pochopitelně v češtině. Vymyslela si i svůj vlastní subkulturní status – „vagabundi“, což mělo být jakési spojení undergroundů a punků. V letech 1988 a 1989 mohla skupina vystupovat pouze na neoficiálních, undergroundových koncertech; jedinou polo-oficiální akcí,které se tehdy zúčastnila, byl známý festival HC a punku „Punkeden“, který se konal v říjnu 1989. Hudba z tohoto období Našrotu je shrnuta na prvním demosnímku „Totálně našrot“ (1989).
Po sametové revoluci Našrot mohl koncertovat i oficiálně. Nové písně se nesly zhruba ve stejném duchu jako starší repertoár. Výběr z těchto skladeb pak sloužil jako základ k prvnímu oficiálnímu albu skupiny „Destructive Tour“ (1991). Je nazpíváno opět česky a celkový zvuk není příliš dobrý.
V letech 1991 a 1992 dochází v kapele k několika změnám. V hudbě se Našrot začíná přiklánět k různorodému stylu hardcore-crossover – některé svoje skladby zpomaluje a vkládá do nich prvky hard rocku, rapu a funku. Také jazyk písniček se mění na angličtinu. A konečně došlo i ke změně personální: v červenci 1992 přišel nový kytarista Tomáš „Ceemek“ Hájek. Hrabalik se tedy soustředil už jen na zpěv. Skupina v tomto období také několikrát zahrála v Rakousku, Švýcarsku a Německu.
Na konci roku 1993 vyšlo v sestavě Hrabalik-Dvořák-Bárta-Hájek další album „Brain Investigator“, které je již celé v angličtině. V roce 1996 byl Našrot jako jedna z nejlepších českých koncertních kapel, vybrán pro účast na JAM 96, prvním velkém mezinárodním festivalu, který se v České republice konal (dále např. Ministry, Iggy Pop, Bad Religion, Frank Black, Shane MacGowan, Dog Eat Dog, Chumbawamba, Echobelly atd.).
V polovině roku 1997 Našrot natočil další album „The Guide To The Wild Years“, na němž se opět vrací ke stylové různorodosti. I když znovu převažují tvrdé kytary, přibyly na něm bubínky, klávesy a dokonce se na něm objeví i tichá, pomalá skladba. Rok 2000 znamená pro Našrot vrcholné tvůrčí období, neboť natáčí svoji nejlepší desku „The Mirror & The Mask“. Ta je hudební koláží tvořenou tvrdým hardcore, klasickým hard rockem, independentním kytarovým rockem, funkem, acid jazzem s výrazným vlivem ethno a orientální hudby.
V roce 2001 zazní dvě starší písně kapely ve krátkometrážním filmu Petra Zelenky „Powers“. V podobném duchu jako „the mirror…“ je natočeno i šesté album „Psychorama“ (2003). Je však textově i hudebně mnohem ponurejší a klávesy na něm hrají rovnocennou roli s kytarou.
Poté nahrávací aktivity skupiny Našrot na čas usnuly, pouze v roce 2005 se jedna její píseň Man In The Air objevila na soundtracku k filmu Petra Zelenky „Příběhy obyčejného šílenství“.
Na konci roku 2007 soubor natočil základy svého nového alba „Rag(e)time“, které bylo dokončeno v létě 2008. Hudebně je jakýmsi shrnutím, všeho toho, co se kdy fanouškům na kapele líbilo, je zde přítomen klasický rock, hardcore, punk, rap, folk-rock, to vše většinou s kritickými texty.
V prosinci roku 2008 proběhl v Praze koncert „20 let Našrot“, který byl natočen kamerami a v dalším roce sestříhán do podoby dokumentu. DVD s názvem „Live In Praha“ vyšlo ale až v roce 2011 jako součást knihy Radka Diestlera „Totálně Našrot aneb Příběh naší nejlepší neperspektivní kapely“. Druhou přílohou knihy se pak stalo CD „Unplugged“, obsahující předělané starší skladby souboru, přičemž se mezi nimi objevily i novinkové songy Night In Lhasa a Windy Day. V roce 2015 pak vyšel záznam „bezproudového“ koncertu kapely na dvojalbu s názvem „Flashbacks – Live Unplugged“.
Ke třicátému výročí existence kapely vyšla v roce 2018 velká kompilace „The Best Of Našrot – Back To The Past“, ve formě 3CD. Obsahuje i dvě novinkové skladby: The Old Hobo a Dark East Mordor, přičemž na druhou z nich byl natočen sedmiminutový videoklip.
Skupina hraje stále ve stejné sestavě, což je v české kotlině celkem unikát.
Na začátek

Grohregin
11tomgrohreginNáš oblíbený moderátor, řečený Gagarin, přepustil letos svůj uvaděčský post jiným, aby se mohl webrovkafestovému publiku ukázat i v jiném světle. A to ve světle svého písničkářského umu. Humor tohoto ostraváka, původem z východního Slovenska, žijícího v Praze, najdete samozřejmě i v jeho písních a o zábavu bude během jeho dvou produkcí jistě velmi dobře postaráno. Tomáš se hudební tvorbě a produkci věnuje více než pět let, někdy vystupuje sám, někdy s kapelou, my si ho však užijeme samotného. Před rokem vydal CD s názvem NAZDAR, které bude pro případné zájemce určitě k dispozici.
Na začátek

Pat Fulgoni & Blues Experience
9patfulgoniandbluesexperiencePo nadupaných a tvrdých kytarách přijde zklidnění v podobě zahraničních hostů.
Skutečnou třešničkou na narozeninovém dortu a hlavní hvězdou jubilejního ročníku bude dozajista kapela Pat Fulgoni Blues Experience. Vznikla před pár lety v severní Anglii jako další projekt hudebního chameleona – zpěváka a producenta Pata Fulgoniho. Ten se na českých podiích objevuje už od 90. let coby frontman kapely Kava Kava, ale zazpíval si i s bluesovými hvězdami na šumperském Blues Alive (kde i letos s kapelou vystoupí) a vidět jste ho mohli i jako vokalistu po boku světových DJ’s na řadě tanečních festivalů. Mnozí z vás si jistě vzpomenou na jeho fenomenální vystoupení s Babe LN na 15. ročníku Webrovkafestu.
Letos se poprvé představí se svým blues bandem, těšit se můžete na žánrové standardy i vlastní tvorbu. Ale je možné, že to nebude vše, neboť se možná představí i se svým setem DNB na sklepní scéně během ColorSound night. Každopádně tuto kapelu byste si rozhodně neměli nechat ujít!
Na začátek

Kabaret Dr. Caligariho
10cabaretdrcaligarihoSkupina „nové vlny undergroundu“, tajemný Kabaret doktora Caligariho, již má za sebou dvě řadová alba „Vzkříšení“ a „Hry pro Marii“, vydána pod Guerilla Records. Kabaret Dr. Caligariho působí od roku 2010. Jedná se o anonymní uskupení několika příznivců alternativní hudby, jejichž výsledný projev zachází za hranice normality, dalo by se říci, až na pokraj šílenství a lehké mentální retardace. Nese v sobě mladistvou energii a mystérium bizarní éry kinematografie 20. let. Bystrému diváku a posluchači navíc neunikne i jistá náklonnost k americké umělecké formaci The Residents.
Libují si v teatrálních koncertech, na kterých hudebníci vystupují v kostýmech a maskách a jejich hudba je stejně bizarní, jako jejich „umělecká“ jména: Dr. Caligari (zpěv, saxofon, theremin), Eduard Exekutor (kytara, zpěv), Marie Mrtvá (klávesy, zpěv), TO (basová kytara, zpěv, housle), Adam (bicí, prase). Užijte si tedy hodební i vizuální panoptikum, které ve vás určitě zanechá trvalé následky.
Na začátek

Tredis-Harm-Any
13tredis-harm-anyA na závěr na hlavní scéně pořádně přitvrdíme. Jak už je pravidlem, končíme pořádným bengálem. O ten se tentokrát postará tříčlenná partička z Náchodska, nazvaná Tredis-Harm-Any. Svoji tvorbu toto těleso čerpá z klasického death metalu 80. let, což značí, že bude hodně veselo. Co se poslechu týče, tak jejich hudební záběr je hodně široký, od Led Zeppelin až po Cannibal Corpse. Hrají hlavně pro radost a proto, že je to baví. A to už 18 let. Kapela už je tedy dospělá a může proto hrát i v pozdních nočních hodinách. Kdo by však čekal ukolébavky na dobrou noc, bude vystřelen z mrákot pekelnou smrští deathových riffů.
Na začátek

ColorSound
12colorsoundNoční taneční párty už na Klučance zdomácněly a ani letos tomu nebude jinak. S úderem půlnoci znovu rozduní podzemí Psy Trance a Drum´n´bass v podání nám již dobře známých Dj´s z trutnovského ColorSound systemu.
Myšlenka založit tento sound system se zrodila začátkem roku 2009. Tenkrát se dalo do kupy pět trutnovských dýdžejů, jejichž společným oblíbeným stylem je Drum and bass, někteří však hrají i Electro a Trance. První mejdany se odehrávali převážně na polích kolem Trutnova, postupně své akce i aparaturu vylepšovali a vznikaly tak nezapomenutelné párty například víkendový festival u Pilníkova v roce 2010, několik ročníků párty na koupališti v Malých Svatoňovicích a nespočet klubových akcí, hlavně v trutnovském klubu Kabinet. Dále se CSS podíleli na čtyřech úspěšných ročnících Garage party pod trutnovským Uffem, přehlídce místních sound systémů.
Jako host noční párty vystoupí se svým DNB setem, okořeněným podmanivým zpěvem i Pat Fulgoni.
Takže vy, kteří nebudete mít po skončení programu na hlavní scéně stále dost a nebude se vám ještě chtít odjet domů, nebo vy, co to dáte na Webrovkafestu takzvaně „na punkáče“, či budete nocovat poblíž, můžete ve sklepě řádit až do pěti hodin do rána. Možná i ještě dýl, dokud vám budou síly stačit.
Na začátek