Webrovka 2011

admin vloženo dne 12. září 2013

Plakát Webrovkafest 2011 Výtěžek: 46 278,- Kč
Jubilejní, desátý ročník byl vskutku legendární. Sníh letos opět nenapadl a avizovaný začátek ve 14:30 se tak dodržel téměř na minutu. Sál byl plný sedícího publika a Vojtěch Lábus s Jiřím Moravčíkem mohli festival zahájit a uvést další premiérové představení dívčího divadelního spolku KaRaJaPeJi a Ba.
Po zhruba hodinu a půl dlouhém kuse a po malé sálové přestavbě, nastupuje již dopředu nazvučená Poslední Lež. Jako druhá vystoupila Kapela Pepa Lábus a spol., jako třetí náhradní kapela za onemocnělého Vlastu Třešňáka, úžasné trio Pavly Táboříkové (Schodiště, Luboš Pospíšil, Totem´s atd.), Honzy Volného (Třešňák band, Barové mouchy, Totem´s atd.) a Jaromíra Panáčka (Třešňák band, Totem´s atd), které naprosto zapadlo do programu, čímž pomohlo připravit atmosféru pro tři opravdové perly, které se 10. ročníku zúčastnily.
První z těchto tří byl Vladimír Mišík a Etc. Program se dařilo stále dodržovat a tak tento nejlepší koncert v historii Webrovkafestu mohl začít načas. Vladimír byl ve skvělé kondici a celá kapela šlapala jak parní lokomotiva. Vynikající publikum, kterého bylo letos opravdu hodně, každou píseň oplácelo bouřlivým potleskem.
Následoval za srdce beroucí koncert Romana Dragouna, respektive jeho první část. Natřískaný sál nadšeně přijímal vše co do něj Roman vysílal. Už jen samotný začátek v podobě písně Zdroj byl sám o sobě skvělým hudebním zážitkem.
Netradičně tradičně začalo vystoupení Vladimíra Merty. Díky výpadku proudu na pódiu, začal Vladimír jako opravdový folkový písničkář, bez ozvučení uprostřed sálu, obklopen sedícími a stojícími posluchači. Chata Webrovka se všat v tu dobu již otřásala v základech díky bujarému všeobecnému veselí a bylo zpočátku nesnadným úkolem zjednat v sále klid. Nakonec ti, kdo chtěli poslouchat zůstali a kdo se chtěl bavit přesunul se mimo sál. Mezitím probíhalo usilovné řešení nastalé energetické situace, které bylo zhruba po půl hodině úspěšné. Konečně se mohl Vladimír spolu s Ondrou Fenclem, který ho už v té době doprovázel na kytaru, přesunout k mikrofonům a akce vesele pokračovala dál. Časový skluz byl zhruba půl hodiny. Nakonec se k Vladimírovi a Ondrovi připojil zbytek kapely Hromosvod, ktará pak plynule přešla do svého vlastního koncertu.
Kolem půl druhé na scénu nastoupilo HardTrempské těleso Totem´s, které proměnilo přední část sálu v taneční arénu. Při písních o přírodě, táboření, či divokém západě se někteří návštěvníci doslova rozplývali blahem a štěstím. Tak silný pocit kolektivní blaženosti vydávala před sebe kapela Totem´s, že nejeden tvrdý hoch uronil slzu pokání.
Po bouřlivém vystoupení přišlo závěrečné přistávání v podobě druhé části vystoupení Romana Dragouna. To také dovršilo dokonalost skvostné muziky, která se na tomto jubilejním ročníku sešla. Zvukaři se pomalu balili a na scénu se chystal tradiční nekonečný zavírák Vašek Bahňous. Tentokrát se však, díky novince festivalu a to krásné útulné backstage (ale k tomu se ještě dostaneme) a autobusu, který odvážel návštěvníky, nedočkal příliš mnoho spoluhráčů na ranní jam session. I přesto končila hudební produkce v něděli o půl jedenácté ráno a poslední účastníci opouštěli Webrovku o půl páté odpoledne.
Z organizačního hlediska byl letošní ročník vyjímečný hned z několika důvodů.
Letos se poprvé v historii festivalu podařilo pokrýt náklady spojené s akcí z příspěvků od sponzorů, dárců a města Trutnova. Zde je potřeba velice poděkovat všem, kteří přispěli jakoukoliv částkou. Díky Vám se nemuselo sahat do vybraných peněz a tím pádem bylo na 10. Webrovkafestu vybráno a předáno Asociaci dětských domovů, Mgr. Jiřímu Oudesovi úžasných 46 278,- Kč. Pro srovnání, je to o sedmnáct tísíc více než loni. Na Webrovce bude vánoce slavit zhruba třicet dětí, na jejichž pobyt jste přispěli Vy všichni a zhruba tři sta skvěle naladěných návštěvníků. Ti samozřejmě zaslouží nemenší dík, velice si vážíme každého, kdo má chuť podpořit takovouto nebo podobnou aktivitu. Je nám víc než jasné, že bude velmi složité tuto sumu v budoucnu překonat, ale buď se to podaří nebo ne, to nechme ve hvězdách. Letošní ročník byl skutečně vyjímečný ať už co se hudebního obsazení týče tak i počtu návštěvníků. Pro ilustraci můžeme uvést, že se vypilo 21 sudů piv.
Obnovenou novinkou by se dal označit autobus, který ve třech etapách odvezl nemouhoucí a unavené účastníky do Trutnova. Velikou výhodou bylo zvětšení objektu o bývalý byt, kam se během týdeních příprav nastěhoval přebytečný nábytek ze sálu, a kde bylo vytvořeno zákulisí pro účinkující a organizační tým. Tato okolnost festivalu velice prospěla. Hudebníci zde měli útulné zázemí s občerstvením a odpadlo stěhování aparátu přes publikum. Díky obnoveným dveřím na pódium se urychlila i tato práce. Zde sehrál vynikající roli organizační tým, obrovskou pochvalu zaslouží Aleš „Hroch“ Čtvrtečka, který mistrně zvládal svou úlohu ředitele pódia a vším s tím spjatým, jeho pomocníci, Kačenka Hejnová a všichni, kteří se starali aby hudebníci nestrádali, Honza „Owar“ Novotný, který byl vždy tam kde byl potřeba, chlapci od kasy, opět nezklamali, kluci zvukaři, Máya za nádhernou výroční plachtu a v neposlední řadě Jiří Oudes a personál Webrovky za skvěle zvládnuté zajištění celého festivalu.
Závěrem si dovolíme poděkovat všem účinkujícím. Vytvořili jste neopakovatelnou atmosféru, která překonala všechna očekávání. Vaše výkony byly mistrné a v horách se bude ještě dlouho vzpomínat a vyprávět, kdo všechno to na Webrovce hrál. 10. ročník Webrovkafestu lze označit za neopakovatelný, jedinečný, dokonalý!!!

Program 2011 – 10. ročník

Sobota 19. listopadu

Věnováno Legendám

Moderuje: Jirka Moravčík

Začátek v 14:00 hodin

Minimální příspěvek činí 150,- Kč

Účast potvrdily tyto soubory:

14:30 – 16:00 – KaRaJaPeJi a Ba – divadlo

16.30 – 17:15 – Poslední Lež

17:30 – 18:15 – Pepa Lábus a spol.

18:45 – 19:45 – Vlasta Třešňák band

20:15 – 21:15 – Vladimír Mišík a Etc.

21:30 – 22:15 – Roman Dragoun – 02:00 – 03:00

22:45 – 23:55 – Vladimír Merta

00:00 – 00:45 – Hromosvod

01:00 – 01:45 – Totem´s

03:15 – –:– – Bahňous a spol.

PLAKÁT ZDE…

Pro případné zájemce budou k dispozici šablony a barvy k potisku trik a mikin logem festivalu. Počet triček k zakoupení bude omezen, za 10,-Kč si však budete moci potisknout vlastní oblečení.

Upozornění pro všechny kdo se chystají na Webrovkafest autem: Buďte připraveni a mějte s sebou zimní výbavu.

Psy nechte prosím doma aby nedošlo ke zbytečným problémům.

Objekt chaty bude nekuřácký, kuřácký koutek bude opět na zateplené terase.

Těšíme se na vaši bohatou účast!

Medailony

Jirka MoravčíkJirka Moravčík

je hudební publicista na volné noze věnující se world music a tradiční hudbě. Vedle spolupráce s mnoha hudebními magazíny (UNI, Harmonie, F&C) své články uveřejňoval také v Reflexu, Respektu a denním tisku. Mnoho let uvádí své pořady na stanici Český rozhlas Vltava a v Českém rozhlase Hradec Králové. Spolupracuje s domácími hudebními festivaly Colours of Ostrava, Folkové prázdniny Náměšť nad Oslavou, Na jednom břehu Hradec Králové aj. V roce 2004 vydal knihu „Keltská hudba“ v roce 2006 „V tlamě afrického krokodýla“ a v roce 2010 „Když píseň tluče křídly do oken“.
Toho, že Jirka přistoupil na nabídku moderovat jubilejní ročník festivalu, ikdyž sám říká, že není žádný moderátor, si velice vážíme neboť osoba s takovými hudebními znalostmi je pro nás přinejmenším vzácným hostem.
Na začátek

KaRaJaPeJi a BaKaRaJaPeJi a Ba

Dívčí divadelní spolek, který již tradičně startuje tento festival, se pro letošek vrací k detektivnímu žánru a opěk k dílu Agathy Christie (na 7. ročníku v roce 2007 zaujaly zajímavým provedením její hry Deset malých černoušků). Na jubilejní ročník vybrala děvčata nejdéle hranou hru, Past na myši, která se v londýnském Ambassadors Theatre hraje nepřetržitě od 25. listopadu 1952. V roce 2010 měla hra za sebou již více než 24 000 představení. Pro milovníky napětí i dobré zábavy slibuje Past na myši, v provedení amatérského spolku KaRaJaPeJi a Ba jistě příjemný divácký zážitek. Děj hry se odehrává v uzavřeném prostoru Penziónu U klášterní studně, v němž se za sněhové bouře schází velmi nesourodá skupina osob, z nichž každá má své tajemství i společné vazby. Vrahem může být kdokoliv, a jeho odhalení je tedy zcela nečekané.
Zájemce o shlédnutí tohoto představení si dovolujeme upozornit, že díky velmi nabitému programu 10. ročníku, bude začátek přesně v 14:30 hodin. Chata Webrovka bude veřejnosti zpřístupněna již ve 14:00. Prosíme vás tak za sebe i za dívčí soubor o dochvilnost.
Jitka Gábrtová
Petra Šormová
Radka Petráková
Petra Jaklová
Kateřina Rozová
Jarmila Štěpánková
Katka Ježková
Bebina
a Doubravka Stolínová
FaceBook – KaRaJaPeJi a Ba

Na začátek

Poslední LežPoslední Lež

Tato kapela, některými nazývána poslední underground v Čechách, se na Webrovkafest vrací po roční pauze, způsobené dvěma porody v souboru. Nyní se připravuje na nahrávání dalšího demo snímku, který by měl nést název „Živly“ a obsahovat pět skladeb na motivy jednotlivých živlů. Ten by měl vyjít v zimě 2012.
Když Poslední Lež, spolu s dalšími, před deseti lety plánovala první festival na Webrovce, nikoho tenkrát ani nenapadlo, že by kapela i festival kdy pokořili hranici deset let trvání. Obojí prošlo docela velikými změnami a jak pevně věříme tak k lepšímu. Výročí založení PL však připadá až na konec února 2012, přesto vás Poslední Lež o nic neošidí a s vervou a nasazením odstartuje festival nabitý skvělými hosty a špičkovou muzikou, která protíná několik generací a tím je vlastně spojuje.
Za kapelu Poslední Lež a další spřízněné duše, které pro vás Webrovkafest připravují, vám chceme popřát spoustu skvělých hudebních i dalších zážitků, pohodu a zábavu. Děkujeme, že jste už deset let s námi a věřte, že si toho velice vážíme.
Vojtěch Lábus – kytara, Roland GR 20, zpěv
Káťa Frimlová – zpěv
Jan „Owar“ Novotný – tahací harmonika, zpěv
Matyáš Kuhn – baskytara
Martin Fejk – bicí
http://www.poslednilez.com/

Na začátek

Pepa Lábus a spol.Pepa Lábus a spol.

S příchodem Miroslava Votočka staršího do kapely Pepa Lábus a spol. se nadobro prolomily hranice mezi folkem, rockem a hardrockem. Od minulého ročníku zvuk kapely ještě více přitvrdil a již zmíněný Mirek přinesl i pár vlastních skladeb. Jde o jednu instrumentální skladbu a o hudbu písně „Mrcha“ z repertoáru zaniklé kapely Cui Bono. K ní Pepa přidal vlastní text s názvem Stádo, pojednávající o povahových vlastnostech jednoho národa v srdci Evropy.
Ovšem i Pepa nadále pilně tvoří nové kusy a půjde-li vše dobře tak v týdnech před Webrovkafestem bude probíhat natáčení jeho již páté řadové desky. Ta by měla vyjít během příštího roku. Tomáš Nýdrle však má potíže s rukou a je něco jiného odehrát hodinový koncert než celodenní trápení se ve studiu. Popřejme společně Tomášovi brzké uzdravení a Pepovi a zbytku „spolu“ zase aby se nová deska povedla a důstojně se zařadila po bok skvělých čtyř předešlých.
Pepa Lábus – kytara, zpěv
Tomáš Nýdrle – baskytara
Michal Drašar – bicí
Míra Votoček st. – kytara
Petr Bařina – housle, zpěv
http://www.pepalabus.cz/

Na začátek

Vlasta Třešňák bandVlasta Třešňák band

Písničkář Vlastimil Třešňák vyrostl ve čtvrti Karlín. Po absolvování povinné školní docházky, působil v několika příležitostných zaměstnáních. V sedmdesátých letech byl členem sdružení Šafrán. Po podepsání Charty 77 mu byla zakázána jakákoliv veřejná činnost. Angažoval se v Bytovém divadle Vlasty Chramostové. Státní bezpečnost v rámci akce Asanace usilovala brutálními výslechy, při kterých příslušník StB Josef Kafka pálil Třešňáka hořícími zápalkami na rukou, donutit jej k emigraci. Třešňák odešel do Švédska (1982), později se přestěhoval do Německa. Po návratu do vlasti po pádu komunistického režimu podal na Kafku trestní oznámení, které po mnoha letech skončilo vynesením podmíněného trestu.
Kromě hudby a literatury se věnuje také malbě a fotografii, příležitostně filmovému a divadelnímu herectví. Třešňákovy první prozaické a písňové texty se šířily v samizdatových opisech, edicích a časopisech, později publikoval v exilových periodikách; v zahraničí vydal také několik svých dlouhohrajících desek (ve Švédsku Zeměměřič, 1979, a Koh-i-noor, 1983). Po 1989 vydal dvě nová písňová cd Koláž (1995) a Inventura (2005); texty svých písní Třešňák shrnul do svazku Plonková sedmička. V roce 2007 vychází deska Skoplamin a poté, v roce 2010 další s názvem Němý suflér.
Kdo si pmatuje Vlastu jen s kytarou a harmonikou bude možná překvapen jeho hudebním posunem. Má okolo sebe kapelu složenou z vynikajících hudebníků a jeho pronikavé a naléhavé skladby mají díky bluesrockovému kabátu daleko razantnější účinky. Nejen, že Vlasta odstartuje sérii skvostných hostí desátého ročníku, ale s většinou své kapely se představí během programu ještě jednou a to v kabátě ještě, jemně řečeno, méně představitelném.
Vlasta Třešňák – kytara, harmonika, zpěv
Jaromír Panáček – elektrická kytara
Jan Volný – baskytara
Jan Štolba – saxofon
Martin Rychta – bicí
http://www.tresnak.cz/

Na začátek

Vladimír Mišík a Etc.Vladimír Mišík a Etc.

Vladimír Mišík je jednou z nejvýraznějších osobností české populární hudby již od 60. let 20. století. Svou tvorbou ovlivnil celou řadu umělců ať už z hudebního, výtvarného či literárního prostředí. Muzikanti pod značkou ETC však začali vystupovat v roce 1974. Vladimír Mišík s kapelou ETC přes mnohé personální změny a dvouletý zákaz činnosti v 80. letech koncertuje dodnes. Do roku 2007 vydal Vladimír Mišík & ETC… 10 řadových alb a několik dalších kompilací.
Český rockový zpěvák, skladatel, textař, svými spoluhráči a přáteli už léta mírně ironicky, avšak právem přezdívaný „Legenda“. Se svou první kapelou hrával po parcích Elvise a Semafor, na barrandovském truhlářském učilišti založil skupinu Uragán. Po krátké epizodě u Komet spoluzakládal jednu z nejslavnějších českých kapel 60. let Matadors, v jejichž čele se začal hudbou zabývat profesionálně. Dále prošel Orchestrem Karla Duby, založil první vlastní kapelu New Force, se kterou odehrál jediný koncert v srpnu 1968, posléze byl krátkodobě angažován jako sólový kytarista v George & Beatovens Petra Nováka. V zimě 1968 s bývalým kolegou z Komet a Matadors, kytaristou Radimem Hladíkem, založil Blue Effect. S ním se Mišík prezentoval na první dlouhohrající desce Meditace. Po jejím vydání byl ze souboru vyhozen, vzápětí jej bubeník Jaroslav ´Erno´ Šedivý pozval do další slavné kapely tehdejší doby, Flamenga. S ním natočil Vladimír Mišík dodnes nesmrtelné album Kuře v hodinkách na texty Josefa Kainara. Dříve než album stačilo vyjít, Flamengo se rozpadlo a Mišík založil epizodní soubor Formace. Ke konci první poloviny sedmdesátých let založil skupinu ETC…, se kterou – přes mnohé personální změny a dvouletý zákaz činnosti v 80. letech – koncertuje dodnes. Zároveň se začal věnovat vedlejšímu akustičtějšímu sdružení Čunderground (původně s Vladimírem Mertou, Petrem Kalandrou ad., dnes vesměs se členy ETC…). V letech 1976 – 2004 vydal Vladimír Mišík s ETC… deset řadových alb, několik dalších kompilací a podílel se na několika vedlejších projektech. Mnohé Mišíkovy písně, často na texty známých českých básníků (Václav Hrabě, Josef Kainar, Jiří Dědeček ad.), doslova zlidověly a jsou ozdobami „kytarových večírků“ několika generací. V roce 2010 vyšlo zatím poslední album s názvem Ztracený podzim.
Účast Vladimíra Mišíka s celou kapelou je pro nás takřka splněný sen. Přes zdravotní problémy, které ho již léta trápí, jistě velmi přispěje ke skvělé atmosféře, která na Webrovce každoročně panuje. Žádáme však všechny návštěvníky aby striktně dodržovali zákaz kouření v objektu chaty, jelikož jakýkoli kouř působí Vladimírovi veliké potíže a mohlo by to ohrozit koncert samotný. Předem vám mnohokrát děkujeme!
Vladimír Mišík – kytara, zpěv
Petr „Kulich“ Pokorný – kytara
Pavel Skála – kytara, zpěv
Jiří Veselý – basa, harmonika
Jiří Zelenka – bicí, zpěv
Vladimír Pavlíček – housle
http://www.vladimirmisik.cz/

Na začátek

Roman DragounRoman Dragoun

Roman Dragoun je zpěvák, skladatel a hráč na klávesové nástroje. V polovině 70. let působil v brněnské skupině Regenarce. Pak se stává členem legendární brněnské kapely Progres 2, se kterou nahrává ablum „Třetí kniha džunglí“. V 80. letech založil skupinu Futurum a od roku 1988 působíl ve skupině Stromboli Michala Pavlíčka. V muzikálu Ježíš Kristus Superstar zpíval hlavní roli Ježíše. Spolupracoval na mnoha různých projektech, např. s Bárou Basikovou,Lucií Bílou, Michalem Pavlíčkem, Gumou Kulhánkem, Janem Seidlem, Musou Zangim, Stanislavem Jelínkem, Pavlou Kapitánovou, Leonou Machálkovou aj. Od roku 2002 působí společně s Vladimírem Kulhánkem, Martinem Kopřivou a Stanislavem Kubešem ve skupině T4. Hraje i v obnovených skupinách Futurum a Progres. V říjnu vydává třetí sólovou desku s názvem „Otlučená srdce“ za účasti špičkových rockových i jazzových hudebníků. V současnosti kromě již zmíněných vystupuje i sám nebo s kapelou His Angels.
Pro Romana Dragouna nebude prostředí Webrovky nové, jelikož zde odehrál úžasný tří a půl hodinový koncert před dvěma roky na 40. narozeninách trutnovského rockera Míry Kováře. Tentokrát vystoupí taktéž sám. Unikátní hudba charizmatického umělce na Webrovkafest zapadá jako klíč do zámku. Co je však skvělé, že Roman vystoupí během večera ve dvou blocích. Kdo se nebude moct nabažit jeho originální tvorby, bude mít příležitost ještě v závěru festivalu, kdy proběhne druhá série.
http://www.romandragoun.cz/Novinky.html

Na začátek

Vladimír MertaVladimír Merta

Vojtěch Lábus: „Když jsem se někdy ve čtrnácti naučil prvních pár akordů na španělku a začal hrát první písničky, řekl mi tehdy bratr, že jestli se chci naučit hrát na kytaru hraním písniček, ať se vykašlu na Kryla a začnu hrát Mertu. Poslechl jsem si potom pár Mertových písní a radši si zbaběle pořídil elektrickou kytaru.“
Zasáhla vyšší moc a vyřadila z programu jednu z hlavních kapel. 15. listopadu podstoupí Luboš Pospíšil obtížnější operaci a tak bohužel na letošním Webrovkafestu s 5P nevystoupí. Držme mu palce ať se operace podaří bez komplikací a snad bude příležitost uskutečnit náhradní vystoupení během dalších ročníků. Na uvolněné místo v programu se nám však podařilo, z velké části zásluhou Ondry Fencla, domluvit vystoupení dalšího z těch, které dnes můžeme považovat za legendu a to Vladimíra Merty.
Ing. arch. Vladimír Merta je písničkář, publicista, spisovatel, fotograf, architekt a filmový režisér. Napsal několik filmových scénářů, je autorem hudby k několika dalším filmům, ale především vstoupil do povědomí lidí coby písničkář s kytarou a foukací harmonikou.
V mládí se zabýval malířskými a básnickými pokusy. Během studia architektury (člen studentského parlamentu v roce 1968, diplom ČVUT 1971) a během pobytu ve Francii začal skládat vlastní písně. Vydal brzy první LP desku u francouzské společnosti Vogue (1969, 2009). Další publikační možnosti byly silně omezeny represivní politikou režimu. Na sklonku osmdesátých let mu Panton vydal dvojdesku s živým koncertem (1989, 2010). S přestávkami vystupoval, publikoval a pokoušel se o vlastní filmařské projekty (scénář celovečerního filmu Opera ve vinici, FS Barrandov, režie J. Jireš, režie pořadu Tak ti ď… věnovaného památce J. Ježka a Semaforu v Lucerně, Čas her, Krajiny duše, krajiny těl, Saužení lásky v Ateliéru, režie T. Rózewiče – Kartotéka v Ypsilonce– zakázáno STB; Hodina vlka – Daniela Fišerová, Olomouc). Je člen OSA, pracoval dva a půl roku jako člen výboru – vedoucí analytické skupiny, která sledovala metody rozkrádání na půdě svazu.
Zakládající člen Evropského kulturního klubu, za který se zúčastnil setkání sítí evropských kulturních sítí v Irsku v roce 1992. Psal podněty pro ministerstvo kultury, ČT, úvahy a reflexe pro LN, Reportéra, MF Dnes, Ad, Jonáš, sborník folkloristických studií Národopisné aktuality, fotografoval a účinkoval ve Strážnici. Během osmdesátých let psal a režíroval animované filmy. Věnuje se filmové, divadelní a scénické hudbě, zhudebňování poezie, improvizované hudbě na pomezí žánrů. Od roku 1991 vydal ve vlastním nakladatelství ARTeM knihu textů, školu hry na harmoniku a kytaru, zvukové nosiče, kterých je nepočíteně a jejich výčet by zabral další dlouhý odstavec. Dnes spolupracuje s ARTA, Galén, na Slovensku Opus a Hevhetia.
Jeho vystoupení na Webrovce však nebude jen o písničkáři s kytarou, ikdyž tak bude začínat, ale po dvou skladbách se k němu přidá Ondra Fencl, který ho bude doprovázet po několik dalších písní a vše vyvrcholí tím, že za Vladimírem Mertou bude stát a hrát celá kapela Hromosvod. Ta pak plynule naváže vlastním koncertem.
Věříme, že je to náhrada plnohodnotná a že i Vláďa Merta potěší řadu z vás a jeho vystoupení na Webrovkafestu bude znamenité.
http://www.vladimirmerta.cz/index.php

Na začátek

HromosvodHromosvod

Když jsme s manažerem, multiinstrumentalistou a veselým chlapíkem Ondrou Fenclem domlouvali pro letošní Webrovkafest koncert Luboše Pospíšila, nabídl Ondra jako bonus jednu z mnoha kapel ve které hraje a to folk-rockový Hromosvod. Nabídku jsme rádi přijali a teď krátké představení:
Hromosvod byl založen na podzim 1994 jako dětská kapela. Postupně se vypracoval až k cd 17 lízátek, které vyšlo na jaře 2004 u renomovaného vydavatelství Indies Records. V propagačních materiálech se psalo o „velké naději českého folk-rocku“, album za účasti dvou stovek přihlížejících pokřtil v pražském Rock Café zpěvák Pavel Bobek.
V květnu 2006 vyslal Hromosvod do světa své druhé oficiální album s názvem Svitavy, ověnčené pozitivními novinářskými ohlasy, úspěšnou koncertní šňůru pak zakončil koncertem před zaplněným Hlavním náměstím v Bratislavě.
Po festivalovém reji let 2007 a 2008 (Sázavafest, Vinohradské vinobraní, Okolo Třeboně, Benátská noc…) začala kapela pracovat na dalším cd Zimní čas, které vyšlo v září 2010.
Hromosvod hraje našlapaný písničkový folk-rock, který se díky nástrojovému obsazení a aranžérské pestrosti mírně vymyká tradičním proudům, ale nezabředá do bezbřehé alternativy.
Kapela se umístila v několika žánrových soutěžích, má za sebou bezmála 300 koncertů, jako předskokany si skupinu vybrali m.j. Vladimír Mišík, Lenka Dusilová, Michal Hrůza, Jablkoň, Nerez, Druhá tráva, Fleret, Luboš Pospíšil nebo Schodiště. Věříme, že i vás tato kapela osloví a bude krásným doplněním letošního ročníku festivalu.
Ondřej Fencl – kytary, zpěv (klávesy, harmonika, mandolína)
Tereza Koucká – příčná flétna, zobcová flétna, vokály
Hanka Vyšínská – housle, vokály
Jiří Vlasák – basová kytara
Jakub Homola – bicí nástroje
http://www.hromosvod.cz/

Na začátek

Totem´sTotem´s

Claude Lévi-Strauss: Totem není k jídlu, totem je k přemýšlení!
Rok co rok je na Webrovkafestu něco nového, netradičního. Vloni to byl punk, v podobě vystoupení souboru We-me-no a letos to bude hardtrempská kapela. Ovšem ne tak ledajaká. Dalo by se říci, že v současnosti u nás nejpopulárnější a nejvyhledávanější. Kdo by však čekal šmrdlání tří akordů na pět rozladěných kytar, doprovázené poboucháváním do starého vytahaného bubínku, je na omylu. Tato kapela hraje hudební styl HardTremp a její obsazení je víc než pozoruhodné. Jako každý správný hardtrempský soubor má svého konferenciéra, recitátora a mnohačlenný pěvecký sbor. Má i své banjo a harmoniku, ale čím se liší je rockový základ a celkový zvuk a výraz. Kapela Totem´s doslova válcuje podia festivalů, klubů, zahradních slavností a trempských potlachů. Strhává veškeré publikum k tanci svými melancholickými melodiemi a jemným pohupováním kostýmovaných hudebníků. Kdo jednou zažil vystoupení tohoto výrazného tělesa, nikdy tento zážitek, i přes veškeré snahy, nevymaže z paměti. Totem´s se stali legendou již krátce po svém založení a jejich písně si zpívají už i dělníci v továrnách, snící o začátku víkendu, kdy opět vyrazí; s usárnou na zádech s rachotícím kotlíkem, širákem na hlavě, šátkem na krku tam, tam na osadu, do přírody, mezi kamarády. Poslouchat šumění lesa, švitoření ptáků či bublání potůčku pod kempem. Kde se ale tento zázrak hardtrempské hudby objevil? Kde se vzal?
Vše začalo zhruba před třema roky, kdy saxofonista kapely We-me-no – Míra Wagner opouští své působiště u Opaťáku a v Praze otevírá Restauraci U prince Miroslava (K Vodojemu 4, Praha 5, linka č.7, stanice Laurová). Sem se začínají stahovat nejen přažští východočeši, ale i další hudebníci a význačné osoby, které postupně obsazují uvolňující se byty nad restaurací. Tak se zde rázem objevují například zpěvák a kytarista We-me-na Ivan Foral, písničkář Pepa Lábus, kytarista Jaromír Panáček a baskytarista Honza Volný oba z Třešňák bandu či nepolapitelná bubenice a zpěvačka Pája Táboříková (5P, Schodiště atd.). Nedaleko restaurace zkouší v té době kapela Rudovous a U prince Miroslava se utváří slušná základna. Netrvalo dlouho a vzniká trempská osada Lesy Stráně Dým, v čele s osadním nástěnkářem Vlastou Třešňákem. Pravidelné potlachy se díky silné koncentraci hudebníků neobešly bez nějaké té táborové písně. A tak restaurací začaly znít skladby jako Ascalona nebo hymna trempů Vlajka. Zde byl zárodek budoucí legendy. Postupně se z pouhého muzicírování nad pivem (a kořalkou) rodí regulérní hudební soubor, s naprostou vážností. I když je tomu teprvne rok co se sestava Totem´s ustálila v podobě jak ji známe dnes, již tři čtvrtě roku dobývá svět. A to závratnou rychlostí.
Pojďme společně na chvíli proměnit Webrovku v hardtrempský potlach, pojďme společně vnímat přírodu, radosti i strasti života, lásku i smutek prostřednictvím tklivých táborových písní kapely Totem´s s hudbou Honzy Volného a texty Vlasty Třešňáka. Pojďme žažít pocit hardtrempské soudržnosti, otevřených srdcí, síly okamžiku, vše podpořené nějakými těmi dobrotami na kuráž, které k opravdovému hardtrempování patří jako lesy, stráně a dým.
Totem v sdrci! Totem´s Vámi.
Vlastimil Třešňák – konferenciér, valcha
Pavel Brunhofer – recitátor
Jan Volný – baskytara
Jaromír Panáček – kytara
David Macháček – banjo, zpěv
František Tomášek – tahací harmonika, zpěv
František Hönig – bicí
Jan Štolba – saxofon
Pája Táboříková – zpěv
Pavla Stránská – zpěv
Martina Menšíková – zpěv
Josef Lábus – zpěv
Miroslav Wagner – zpěv
Ivan Foral – zpěv, foukací harmonika
http://www.totems.cz/

Na začátek

Bahňous a spol.Bahňous a spol.

Jak už je několik let tradicí, bude letos opět Webrovkafest zakončovat Bahňous a spol. I on už se dá počítat mezi legendy, minimálně co se Webrovky týče. Opět není jasné zda přijede sám nebo s partou hudebníků (šušká se něco o zahraničních muzikantech), ovšem co je letos novinkou je to, že si Vašek přiveze baskytaru, kytaru a také PA aparát. Většinou totiž vždy když začínal hrát tak zvukaři balili a zbylé nerozbitné publikum tak bylo ošizeno o kvalitní zvuk. Tentokrát budou mít dobrý zvuk všichni a kdo by si myslel, že se na Webrovce dá v klidu vyspat pozná, že tomu tak skutečně není. Bahňous bude opět hrát až do dopoledne a kdo nebude mít tekutou narkózu může na kvalitní spánek zapomenout. Bluesové rytmy a nekonečná jam sesion tak zase rozezní celou chatu a spánek si musíte nechat až na neděli. Webrovkafest je prostě totéž co noční směna!
http://www.muzikus.cz/fittings-steel-stoker-one-man-band/

Na začátek