Webrovka 2016

admin vloženo dne 2. března 2017

Webrovkafest na Klučance 2016

Výtěžek: 30 520 Kč

Ve dnech 18. – 19. listopadu 2016 se v Humanitárním středisku Klučanka v Dědově uskutečnil 15. ročník Charitativního festivalu na podporu dětí z dětských domovů Webrovkafest, který byl výjimečný nejen svým dvoudenním formátem, ale i obsazením vynikajících zahraničních kapel.

I přes nečekaně nižší účast návštěvníků tento festival opět splnil svůj účel a kromě skvělých vystoupení českých i zahraničních kapel a umělců, které přivedly do varu všechny přítomné, vynesl na vánoční pobyt na Klučance pro děti z dětských domovů úžasnou částku 30 520 Kč. Plánovanou novinkou je, že se tohoto pobytu zúčastní i několik dětí ze sociálně slabých rodin z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Akce začala v pátek s mírným zpožděním, vyvolaném nepříznivými povětrnostními podmínkami a poruchou na vysokém vedení. Děkujeme touto cestou technikům z ČEZu, kteří okamžitě nastalou situaci začali řešit a festival nakonec mohl bez větších problémů proběhnout. Dále chceme poděkovat také všem vystupujícím souborům a umělcům, kteří se buď zdarma, nebo za výrazně snížený honorář, podíleli na letošním skvěle sestaveném programu. Největší lahůdkou byl beze sporu koncert dánské kapely Euzen, v čele s charismatickou zpěvačkou Marií Franz. Toto neopakovatelné vystoupení, které přítomným chvílemi vyvolávalo až mrazení v zádech, bylo skvělým vyvrcholením celé akce. Perfektní byla též vystoupení dalších zahraničních hostů i českých souborů.

Veliké poděkování samozřejmě patří i našim partnerským městům – Teplice nad Metují, Trutnov a Meziměstí, nadaci ČEZ a všem firmám i drobným dárcům, díky kterým se podařilo opět pokrýt celý rozpočet, který byl tentokrát daleko vyšší než v minulých letech, a my tak ani tentokrát nemuseli sáhnout na vybrané peníze. Děkujeme též personálu Institutu zážitkové pedagogiky na Klučance a všem dobrovolníkům, kteří bez nároku na jakoukoli odměnu obětovali svůj volný čas a podíleli se na organizaci a technickém zajištění celé akce.

Velice si vážíme Vaši podpory a pomoci a už nyní začínáme chystat ročník šestnáctý. Ten proběhne 18. listopadu v klasickém jednodenním formátu a opět plný skvělé muziky. Věříme, že ti, kdož letos z jakýchkoliv důvodů nemohli dorazit, se k nám příští rok opět vrátí a naši snahu pomáhat znevýhodněným dětem podpoří.

Webrovkafest na Klučance 2016

15. ročník Charitativního festivalu na podporu dětí z dětských domovů.

18. – 19. listopadu 2016

věnováno všemu a všem

Minimální příspěvek: pátek – 100,- Kč, sobota – 200,- Kč

Moderují: oblíbené dvojice – Palábus a Inhalaxa, Muší a Fuck, SuriKáťa a Munky, Ojta und Maror, The Sebučedos

Pátek:

Hlavní scéna:
18:00 – 18:45 – Sexuell Handgrenate
19:15 – 20:00 – Poslední Lež
20:30 – 21:15 – Electrum Magicum
21:45 – 22:45 – Echt!
23:15 – 24:00 – Chichimeků

Sklepní scéna:
24:00 – 05:00 – ColorSound party – Dj´s Radax, Waypa, Houmr, Dzega a Schraya

Sobota:

Divadelní (dětská) scéna:
16:30 – 17:30 – Kopeckého loutkové varieté
18:00 – 19:00 – Loutkové divadlo louTKA – kaTKA

Hlavní scéna:
16:00 – 16:45 – Pepa Lábus a spol.
17:15 – 18:15 – Synové výčepu
18:45 – 19:45 – Bratrstvo kočičí pracky
20:15 – 21:15 – Máma Bubo
21:45 – 23:15 – EUZEN (DK)
23:45 – 00:45 – Totem´s Hard Tremp
01:15 – 02:15 – Pat Fulgoni (ex Kava Kava, GB) / DJ Babe Ln (CR)

Sklepní scéna:
16:45 – 17:15, 18:15 – 18:45 – Oldřich Janota
19:45 – 20:15, 21:15 – 21:45 – 100% (GB/CZ)
23:15 – 23:45, 00:45 – 01:15 – MR STERILE ASSEMBLY (Nový Zéland)

Jak se dostat na Webrovkafest a zpět zjistíte zde…

Pro případné zájemce budou k dispozici v našem festivalovém obchůdku šablony a barvy k potisku trik a mikin logem festivalu. Počet triček k zakoupení bude omezen, vy si však budete moci za malý finanční příspěvek potisknout i vlastní oblečení.

Vstup bez psů!

Objekt Klučanky je nekuřácký, kouření bude umožněno pouze v restauraci, ve stanu na terase a ve sklepních prostorách.

Opět budeme mít bioplastové pivní kelímky od firmy Bioplaneta!

Rozpočet 15. ročníku podpořili:
Město Teplice nad Metují, Město Trutnov, Město Meziměstí, Nadace ČEZ, Grund a. s., ROSA architekt, Radiodiagnostika s. r. o. – Miroslav Votoček RA, Požární ochrana a BOZP – Ing. Zdeněk Semerád, Restaurace Na Vidličce Trutnov, Stipex s. r. o., Firma Ron s. r. o., Eva Binková, Continental Adršpach, Autosklo – servis Dušek, ZD Ostaš, Vojtěch Lábus, B.D.H. Kovo s. r. o., Keepline s. r. o., Gabriel Palka st., Force Trade s. r. o. – Práce lehce, Josef Lábus, Helion s. r. o., Auto sklo – fólie Binek, BfB Východní Čechy, WSU Lukáš Suchý, Kamenictví Petr Beneš, Komap s. r. o., MaFeP s.r.o., Urbanic Haus s. r. o., Camp Dolce, Aleš Kotek, Motyka, Tomáš Nýdrle, Radovan Pavlík, Mgr. Dagmar Steidlová, Pivnice Kotva, Auto sklo Oldřich Šorm, Martin Zeman, Tomáš Borovec, Věra Bartošová, Reality IQ, Jaroslav Jiroušek
Technická, materiální a mediální podpora:
T – Audio, DTP grafika PeKut, Bioplaneta, Monster of metal and hardcore festival, Trutnovinky, UFFO Trutnov, Papírnictví Hugo Matějka, Pivovar Krakonoš Trutnov, Dům Tisku Šlégr, Digitální tisk Luky, Autobusová doprava Roman Koula

 

Oficiální plakát Webrovkafest na Klučance 2016

Plakát Webrovkafest na Klučance 2016

 

ModerátořiOblíbené moderátorské dvojice
Muší muž a Čáryfuck, Palábus a Inhalaxa, SurKáťa a Munky, The Sebučedos, Ojta und Maror
Co by to bylo za festival bez vtipných a zkušených moderátorů. Vzhledem k dvoudennímu formátu akce je však fyzicky nemožné aby vše stihl odmoderovat jeden nebo dva lidé. Proto jsme povolali do služby všechny moderátorské dvojice, které znáte z minulých ročníků. První z těchto dvojic moderovala Webrovkafest v roce 2007 a nejedná se o nikoho jiného než Mušího muže a Čáryfucka, dvojičku zábavnou už od prvního pohledu. Druhá dvojka, která vás bude ovlažovat svým humorem, moderovala na Webrovce v roce 2009. Jedná se o dva drsné chlapíky z periferiie hlavního města a zároveň věrné Trutnovany – Palábuse a Inhalaxu (Inhalaxovi také náleží poděkování za zprostředkování vystoupení Pata Fulgoniho a Babe LN). Z roku 2012 si můžete pamatovat úžasnou dvojku SuriKáťu a Munkyho. Oba jsou divocí a nespoutaní a jistě i oni vás budou neskonale bavit. Čtvrtá dvojice je velmi neobvyklá, neboť moderuje s pomocí hudebních nástrojů. Říkají si The Sebučedos a jsou to Kuba Soldán (klarinet) a Franta Tomášek (tahací harmonika). Jejich úvody kapel v roce 2013 byly neopakovatelné a věříme, že i letos to bude v jejich podání vynikající. Poslední moderátorskou dvojicí budiž Ojta und Maror, kteří moderovali 13. rozlučkový ročník s Webrovkou. Tyto dvojice, které se na vás už velice těší, se budou různě střídat na všech třech scénách a jejich hlavním úkolem bude zpříjemnit vám oba festivalové dny nejen svými vtipnými kousky, ale prozradí vám i něco o kapelách, které uvidíte a budou vás informovat o provozních pravidlech akce. Máte se skutečně na co těšit.
Na začátek

Sexuell HandgrenateSexuell Handgrenate

Hudební nálož jubilejního 15. ročníku Webrovkafestu odstartuje nováček na festivalu, Sexuell Handgranate. Je to kapela z Hostinného složená ze členů bývalých, na Královéhradecku již kultovních kapel, jejichž jména nejsou podstatná. Historie této silně erotické grupy je plná skandálních události a bujarých večírků v místní putice, kde to smrdí korunou, že ani nemá cenu se o tom rozepisovat. Podstatné je, že se sešel jeden bezejmenný a už vůbec ne talentovaný klaun s podprůměrným kytaristou. Postupem času padla myšlenka spojit se (ne sexuálně) s jedním narcistickým bubeníkem (ten už se na Webrovkafestu objevil s kapelou Tlupa tlap) a založit cosi jako kapelu. Začátky byly těžké, ego se pralo s egem a napětí mezi členy se dalo krájet. V tu dobu ovšem nastoupila do kapely opora v podobě basového kytaristy Herr Adamity, a vše se začalo obracet k lepšímu, první koncerty, první nabídky k nekalým praktikám (bohužel pouze od členů kapely). V tomto období začala grupa přemýšlet nad názvem, po několika germanistických excesech se uchytilo již posvátné Sexuell Handgranate. Kapela odjela několik turné víceméně po místních putikách a stále hledala chybějící článek. Náhoda tomu napomohla a díky nepřítomnosti kytaristy přišel záskok, který už v kapele zůstal. Takže momentálně je v obsazení pět členů, kteří si velice rozumí, samozřejmě po hudební stránce. Věříme, že tato rozverná muzika bude dobrým rozjezdem dvoudenní akce.
Demo: Cinema Session (2014)
Adam Kakamita Klíma: basa
Matěj Primavera Pivo Privara: kytara
Johnny Overdrive Klíma: kytara
Jindřich Cockvenc Lokvenc: zpěv, kytara, harmonika
Matěj Hunch Hanč: bicí
http://bandzone.cz/sexuellhandgranate?at=gig

_https://www.youtube.com/watch?v=-GE6MpHiocc
Na začátek

Poslední ležPoslední Lež

Jako druhá v pořadí vystoupí, dnes již víceméně královédvorská kapela, Poslední Lež. Její vůdčí osobností je talentovaná zpěvačka a skladatelka Kateřina Kuhnová (dříve Frimlová), která coby leader nahradila na jaře roku 2013 posledního ze zakládajících členů, Vojtěcha Lábuse. Na postu kytaristy pak angažovala Pavla Skalického a styl kapely se začal ubírat směrem alternativního rocku. Po čase sama kytaru odložila a jako doprovodného kytaristu přibrala do souboru bratrance basáka Matyáše (kterého si mimochodem na jaře 2016 vzala za muže), Honzu Kuhna. Dominantou vedle výrazného hlasového projevu šéfky souboru je stále razantní zvuk tahací harmoniky v podání Jana Owara Novotného, který je nyní služebně nejstarším členem kapely a který stál, spolu s tehdejšími členy PL, v roce 2002 u zrodu Webrovkafestu, jehož organizačního týmu je stále aktivním pomocníkem a ředitelem pro krizové situace. Soubor se už téměř definitivně odstřihl od tvorby původní sestavy a skládá spoustu nových písní, většinou z Kátina pera. Jejich muzika díky výrazné druhé kytaře celkem přitvrdila a koncerty PL bývají nyní ještě více energické a mají spád. Po dvou dosud vydaných albech CD Suricata Suricatta (2005) a CD + DVD Vivere Elementa (2013) se snad brzy dočkáme dalšího titulu, ovšem v dnešní době sehnat prostředky na vydání desky není vůbec snadné. Pokud vás tedy jejich současná tvorba zaujme, můžete je po vzájemné domluvě podpořit i v tomto snažení.
Káťa Kuhnová – zpěv
Jan „Owar“ Novotný – tahací harmonika, zpěv
Pavel Skalický – kytara
Jan Kuhn – kytara
Matyáš Kuhn – baskytara
Martin Fejk – bicí
www.poslednilez.com
http://bandzone.cz/poslednilez

_https://www.youtube.com/watch?v=L-neU3gc7Og
Na začátek

Electrum MagicumElectrum Magicum

Dnes už spíše volné sdružení muzikantů a kamarádů než regulérní kapela. Tak se dá charakterizovat Electrum Magicum z Trutnova. Svou koncertní činnost ukončili počátkem letošního roku, však s jednou výjimkou. Tou je 15. ročník Webrovkafestu, kde tento soubor vystoupí jako třetí v pátečním programu. Členové tohoto spolku se od té doby více než na zkouškách schází v přírodě u ohně jen s akustickými nástroji, kde si jen tak improvizují a relaxují. Jejich kapelní činnost však neusnula úplně, na jaře zase trochu pokročili v nahrávání svých písní a pracují i na několika nových skladbách. Tuto situaci navodilo hned několik důvodů a okolností. Radim se stal otcem dcery Rozárky, Waypa se naplno věnuje Stone balancingu a cestuje po všemožných workshopech po celé republice, Radek a Kája hrají ještě v jiných kapelách, další trpí pracovním vytížením a tak je velmi složité, až téměř nemožné pravidelně zkoušet. Nyní však Electrum Magicum postupně ožívá, plánují se četnější zkoušky a dodělání aranží nových skladeb. Tak aby jejich vystoupení na Webrovkafestu bylo kvalitní a na úrovni a abyste si ho vy i kapela pořádně užili. Jejich loňské vystoupení na Klučance bylo trochu dehonestováno časovým skluzem a ve tři hodiny ráno už v publiku moc lidí nezbylo. Přesto ti, kdo tam zůstali, si toto vystoupení pochavlovali. A tak se letos, v lepším čase, můžete těšit na hudbu plnou elektroniky, dub-reggae, rocku a barevných laserů a světel, která muziku této skupiny ještě umocňují a dodávají ji další rozměr.
Vojtěch Lábus – Roland MC 909, kytara, zpěv
Pája Kynčlová – zpěv
Ruda Waypa Novák – zpěv, doprovodné nástroje, světla
Radim Chládek – elektronika, perkuse, zpěv
Karel Čapek – baskytara, zpěv
Robert Fürbacher – perkuse, pila, doprovodné nástroje, zpěv
Radek Dlabal – bicí
Mia Houdková – manager
http://bandzone.cz/electrummagicum

_https://www.youtube.com/watch?v=S6mAGVN684M
Na začátek

Echt!Echt!

Jednou z hlavních hvězd pátečního večera bude kapela Echt!. Po čtyřech letech tedy znovu potěší své hojné fanoušky na Webrovkafestu. Jelikož se vracíme k hvězdám minulých ročníků, nemůže tato veselá partička na 15. Ročníku chybět. Kapela Echt! vznikla v roce 1988. Její styl je často označován jako pub rock. V roce 1997 vydala své první studiové album Hořký pití. Další s názvem Smutný věci vyšlo v 1998 a třetí jménem Je mi krásně v roce 2001. V roce 2003 vydala skupina živé album 15 let Live in Akropolis. Písně Echtu jsou většinou svižně zhudebněnou poezií textaře a kapelníka Karla Malíka, který zpívá a hraje na kytaru a saxofon. Kapela je specifická kromě jiného v tom, že texty více méně závažné, popisující někdy problémy až osudové, jsou doprovázeny většinou hudbou vyloženě rozvernou až do skoku. Karel Malík působil v několika kapelách, mezi které se řadí například O. P. N., Babalet předčasně zesnulého zpěváka Aleše Drvoty, Eman E. T. and Homo Band Ludvíka Kandla a Hudba Praha. K jeho básnickému dílu patří tři sbírky – Vnitřnosti, Trezor pro Echt… a Chaos. Všechny knihy jsou doplněny jeho vlastními linoryty. Echt! hraje v současné době ve složení:
Karel Malík – zpěv, kytara a saxofon,
David Macháček – kytara,
Ondřej Jedlička – baskytara,
Tomáš Schilla – violoncelo,
Jiří Michálek – bicí.
http://www.echti.cz/

_https://www.youtube.com/watch?v=vI3J6yLYf3g
Na začátek

ChichimekůChichimeků

Velkým zklamáním a myslíme, že nejen pro nás bylo, když nám kapela Uraggan Andrew & Reggae Orthodox odřekla svou účast. Jejich vystoupení bylo domluveno dlouho dopředu, bohužel došlo k věcem, které není v našich silách ovlivnit. Bohužel i takové věci se občas stávají. Jediné co jsme mohli udělat, bylo najít adekvátní náhradu v podobném hudebním ražení.
Již delší dobu nám Karel Babuljak (mj. Máma Bubo, Babalet) doporučoval svou další vlastní kapelu, kterou jsme z časových důvodů dosud nemohli do programu zařadit. Výpadek Uragánů však věci posunul a my se domluvili. Náhradou za ně bude tedy skupina Chichimeků. Vznikla před Vánocemi roku 2011 a žánrově se řadí do rocksteady, ska, reggae. Je složená z nadšenců z královského města Mýto v Čechách. První jejich song byl inspirován textem Chichimeku a odtud i název souboru, i když lepší by asi bylo Veselá čtyřka. Počet členů tohoto tělesa je však nestálý a pohybuje se v řádu tří až dvanácti lidí. Kolik jich dorazí na Klučanku zatím není jisté, kapelník nám ovšem přislíbil účast minimálně sedmi členů. Chichimeci hrají songy svého leadra Karla. Leader je již dědek a má rád roots. Nedá se vyloučit, že díky dědkovu věku se kapela dotýká samotných kořenů reggae a ska – ovšem Jamajka je země vzdálená…
Mužské těleso doprovází Baobaby, jež jsou dědkovy zpěvandy. Závěr pátečního programu na hlavní scéně tak i přes nečekanou změnu bude v rytmu srdce, v rytmu reggae. Chichimenků budou jistě důstojnou náhradou za Uragány a pohodovým zakončením prvního festivalového dne.
Lukáš Černý – bicí,zpěv
Karel Babuljak – kytara, melodika, zpěv
Marek Šafarčík – basa, zpěv
Vlastimil Vlček – kytar, zpěv
Dominik Fanta – trubka, zpěv
Martin Kosař – bonga
Baobaby – zpěv
http://bandzone.cz/chichimeku

_https://www.youtube.com/watch?v=lGqavAm1pJo
Na začátek

ColorSound systémColorSound systém

Vzhledem ke stále se zvětšujícímu tlaku ze strany nemalé části návštěvníků festivalu jsme se rozhodli dát také větší prostor elektronické muzice. První vlaštovkou již bylo loňské parádní vystoupení kapely New Sound Orchestra, letos však ještě přitvrdíme a z pátka na sobotu proběhne na sklepní scéně drum´and´bassová noční párty. Postarají se o ní Dj´s z ColorSound systemu.
Myšlenka založit tento sound system se zrodila začátkem roku 2009. Tenkrát se dalo do kupy pět trutnovských dýdžejů, jejichž společným oblíbeným stylem je Drum and bass, někteří však hrají i Electro a Trance. První mejdany se odehrávali převážně na polích kolem Trutnova, postupně své akce i aparaturu vylepšovali a vznikaly tak nezapomenutelné párty například víkendový festival u Pilníkova v roce 2010, několik ročníků párty na koupališti v Malých Svatoňovicích a nespočet klubových akcí, hlavně v trutnovském klubu Kabinet. Dále se CSS podíleli na čtyřech úspěšných ročnících Garage party pod trutnovským Uffem, přehlídce místních sound systémů.
Takže vy, kteří nebudete mít po skončení programu na hlavní scéně stále dost a nebude se vám ještě chtít odjet domů, nebo vy, co to dáte na Webrovkafestu takzvaně „na punkáče“, či budete nocovat v autech, můžete ve sklepě řádit až do pěti hodin do rána. Dopoledne se pak vyspíte a my budeme mít čas připravit objekt Klučanky na hlavní festivalový den.
Hrát vám budou tito Dj´s:
Radim „Radax“ Chládek,
Pavel „ Houmr“ Holanec,
Jarda „Džega“ Šrejber,
Ruda „Waypa“ Novák,
Ivan „Schraya“ Šrajer.
https://www.facebook.com/groups/colorsoundsystem/?fref=ts
Na začátek

 

Pepa Lábus a spol.Pepa Lábus a spol.

Sobotní hudební přehlídku odstartují Pepa Lábus a spol. Kapela se začala tvořit kolem sólového písničkáře Pepy Lábuse krátce po vydání jeho debutového (tehdy ještě sólového pod jménem Josef Lábus) alba s názvem „Morana“ v roce 1996. Postupně jako duo, jako trio (to už pod současným názvem), až po svého času šestičlenné těleso. V aktuální pětičlenné sestavě skupina působí zhruba 7 let. Na kontě má 5 oficiálně vydaných alb. Kromě zmíněné sólové „Morany“ (1996) ještě „Zrcadlo mistra Matyáše“ (1999), „Bezčasá a nehnutá“ (2002), „Vzlétají ptáci“ (2006) a „Délka vteřiny“. K titulní písni aktuálního CD byl natočen klip, který je k vidění na YouTube.
Kapela hraje na Webrovkafestu každý rok, a to z toho důvodu, že podle názoru všech členů jde o akci, kterou je třeba podpořit. Pepa Lábus už několik let podporuje festival i finančně. Postupně se k němu v tomto připojili i někteří další členové – loni i letos kytarista Míra Votoček a tento rok i basák Tomáš Nýdrle.
A závěrem jedna zajímavost. Léta se lidé ptají po albech „Vzlétají ptáci“ a „Bezčasá a nehnutá“, která nebyla opravdu dlouho k mání. Nedávno ale vydavatelství ve skladu našlo určité množství obou titulů a dalo je kapele do výprodeje. Budou tedy k mání i na Klučance a to za těžko uvěřitelné ceny. Za jedno CD (ať to, nebo to) zaplatíte pouhých 50,- Kč. Za obě dohromady pak jen 70,- Kč. Existuje i prémiový balíček. Pokud byste měli zájem si koupit aktuální album „Délka vteřiny“, které se prodává za 200,- Kč, a k němu ta zmíněná dvě předchozí, vyjdou vás všechny tři dohromady jenom na 250,- Kč.
Pepa Lábus – kytara, zpěv
Tomáš Nýdrle – baskytara
Michal Drašar – bicí
Míra Votoček st. – kytara
Petr Bařina – housle, zpěv
www.pepalabus.cz

_https://www.youtube.com/watch?v=DIwcuwBUDU4
Na začátek

Kopeckého loutkové varietéKopeckého loutkové varieté

Dětskou divadelní scénu letos opanují loutky. A to ne jen tak ledajaké. Pokračovatelé slavného rodu, otec Jiří a syn Libor Kopečtí jsou šestou, respektive sedmou generací slavné loutkoherecké dynastie. Jejich vystoupení lze označit jako loutkové varieté.
Dlouhá desetiletí patřilo kočovné divadlo Matěje Kopeckého mezi populární a hodně uznávané. Dokonce i Jiří do svých třinácti let zažíval cestování od štace ke štaci. „Jezdilo se od vesnice k vesnici, hráli jsme hry přímo od Matěje Kopeckého. Pro lidi to byla velká podívaná a nádherný zážitek,“ vzpomíná na dobrodružné dětství strávené v maringotce. Když v jednom místě viděli představení všichni, uklidili herci loutky a přesunuli se jinam. Loutkové divadlo bylo tak veliké, že na to musela být celá jedna maringotka. A v té druhé se bydlelo. Šnůra většinou trvala sedm, maximálně osm měsíců. Pak se divadlo uložilo „k zimnímu spánku“.
Doby slavného kočovného divadla definitivně skončily v šedesátých letech minulého století. Jiřímu bylo tehdy třináct let. Pár let po vojně se ale k loutkovému divadlu vrátil. Už ale jen tak pro zábavu. K udržení tradice pomohlo i to, že loutky získal od svého otce, který nechtěl, aby visely nevyužité ve skříních. Takže občas vystupoval, i když „povinně“ pod hlavičkou svazáků, jinak to tehdy ani nešlo. V devadesátých letech si dal na čas pauzu a k loutkaření se naplno vrátil až kolem roku 2000, společně se synem Liborem. Oba společně hrají a starají se o loutky. Nové nevyrábí, jen je udržují a opravují ty, které zdědili po předcích. Vystupují nepravidelně na různých oslavách, táborech či ve školkách, stále však bez profesionálních ambicí. Ohlasy ale mají stále úžasné, navzdory době plné moderních hraček. Nejmenší děti na loutky obdivně zírají stejně jako v minulosti s otevřenou pusou.
Jejich představení trvá zhruba tři čtvrtě hodiny a objevují se v něm například jednokolkař, tanečnice, akrobaté či hrazdař. Je to loutkové varieté s hudbou, které kombinuje prvky kabaretu a cirkusu. Tím se liší od předků. Ti měli varieté jako doplněk, jako hlavní náplň měli divadlo s velkými loutkami. Libor se podle rodinné tradice většinu loutkářských dovedností učí přímo od otce. Největší radostí pro umělce už po generace zůstává nadšená reakce publika. A my věříme, že i na Webrovkafestu bude jejich loutkoherectví přijato dětmi i jejich rodiči s nadšením.
Jiří Kopecký
Libor Kopecký

_https://www.youtube.com/watch?v=g_iRbZiAcww
Na začátek

Oldřich JanotaOldřich Janota

Tajemný a mystický básník a zároveň pravděpodobně nejkultovnější český písničkář inspiroval „polovinu“ české hudební scény, přestože jeho popularita oproti kolegům je minimální. Příkladem budiž třeba to, že z coververze Janotovy písně „I cesta může být cíl (Zrychlený vlak)“ se stal jeden z hitů kapely Mňága a Žďorp. O tom, co vše Janota znamená pro celou řadu často mnohem mladších muzikantů, svědčí i CD Ztracený ve světě, složené z předělávek jeho písní. Vyšlo v roce 2009 u příležitosti Janotových šedesátin a k jeho dílu se na něm přihlásilo šestnáct kapel a písničkářů rozličného stylového založení a přístupu k hudbě (např. Jablkoň, Traband, Tara Fuki, Květy, Fru Fru, Čankišou,Tomáš Kočko & Orchestr a další). Písně Oldřicha Janoty hrají i jiné kapely, např. Činna (Poslední den, kdy opravit střechu), Pepa Lábus a SPOL (Nevěsta) atd.
Absolvent Fakulty žurnalistiky Univerzity Karlovy, který se ale v letech normalizace živil jako čerpač vody, noční hlídač nebo topič, začínal na přelomu šedesátých a sedmdesátých let jako písničkář s dvanáctistrunnou kytarou, na kterou hrál virtuózně a osobitým, nenapodobitelným stylem. Hudební publicista Milan Šefl napsal, že Oldřich Janota je kultovní postava domácí hudební scény a nepochybně největší básník českého folku a rocku. V průběhu 70. let založil spolu s dalším kultovním a originálním písničkářem Jakubem Nohou kapelu Pentagram. Na konci sedmé dekády pak vznikla skupina Mozart K., ve které hrál například jazzový saxofonista Jan Štolba, hráč na el. kytaru a sitár Emil Pospíšil (ten poté hrál v 80. letech v duu s Karlem Plíhalem) a na bicí Martin Rychta. Charakteristický pro tuto sestavu byl zvuk harmonia Miloše Vojtěchovského. Janota je věčný hledač. V roce 1984 začal v triu s kytaristy Lubošem Fidlerem a Pavlem Richtrem experimentovat se zvukovými smyčkami, které si – dávno před rozšířením sampleru – vyráběli ručně na magnetofonu. V témže roce slavili úspěch na legendární Folkové Lipnici, ale na festivalu Folkový kolotoč v Břeclavi byli vypískáni. Koncem 80. let po odmlce opět změnil styl, začal hrát na šestistrunnou kytaru s klasickými nylonovými strunami a skládat minimalistické písně (hudebně i textově). Ty se často skládaly jen z několika slov či veršů, ale klasická janotovská poetika a poezie v nich zůstala. Vystupoval pak určitý čas v triu s Irenou a
Vojtěchem Havlovými z Agon Orchestra, hrajícími na violy da gamba. Poté se opět osamostatnil a pokračoval v minimalistické tvorbě. Sólově vystupuje dodnes a v posledních letech začal do repertoáru v reakci na opětovné prosby příznivců zařazovat i své legendární skladby ze 70. let, jako např. Hotel Savoy, Bitva na Tursku, Druhý břeh, Ztracený ve světě, Prvnička, Sedm havranů a další.
Vyšly také dvě knihy jeho textů. Ta první s názvem „Ty texty“ v roce 1991. Ta druhá se jmenuje „Kytaru s palmou“. Její editor a znalec Janotovy tvorby Jaroslav Riedel míní, že to nejlepší, co napsal, má světovou úroveň. S tím, že kdyby byl Janota Angličan nebo Američan, patří dnes podle něj díky své nadčasové tvorbě ke světové špičce. Kniha vyšla letos souběžně s vydáním exkluzivního retrospektivního 8CD boxu „Ultimate Nothing“. Ten obsahuje reedice některých vydaných alb, ale hlavně také vyčištěné nahrávky ze 70. let, které ještě nikdy nevyšly. Bývaly předmětem „sbírání“ koncertů na kazetách a páscích. A jelikož Janota má u mnoha písní spoustu verzí textů, byl to koníček, který v podstatě nikdy nekončil. Patří zároveň k „pirátsky“ nejnahrávanějším českým hudebníkům. Existují vyšší stovky záznamů jeho koncertů, jejichž nahrávání se po celou Janotovu dráhu pravidelně věnují desítky jeho příznivců. Staré koncertní nahrávky jsou dnes dokonce už digitalizované, přesně datované, kolují v určité komunitě a dokládají Janotův hudební vývoj. Řada týchž Janotových koncertů navíc existuje v několika záznamech pořízených různými lidmi. Napsal také několik knih. Více se můžete dočíst zde:https://cs.wikipedia.org/wiki/Oldřich_Janota nebo zde: http://eldar.cz/mezivlnami/
http://www.oldrichjanota.com/

_https://www.youtube.com/watch?v=bwqVEiC1j3g
Na začátek

Loutkové divadlo louTKA kaTkaLoutkové divadlo louTKA – kaTKA

Toto rodinné divadlo manželů Kašparových z Miletína, hrající klasické české pohádky miletínského rodáka K.J.Erbena, vzniklo nenápadně v roce 2010, kdy nejprve hráli jen pro potěchu dcery Rozárky a později i dcery Anežky, postupně začala jejich představení bavit více a více malých diváků. Loutky vodí ve dvojici, nicméně hlas má každá loutka svůj a dětský divák není zmaten. Od roku 2015 se rozhodli nabídnout „své umění“ světu, alespoň tedy Česku, no nebuďme neskromní Královehradeckému kraji a po roce už měli řadu svých diváků v údolích pod Zvičinou. V roce 2016 již odehráli dvojnásobek představení oproti roku minulému, Zvičinu střídá Sněžka, Lázně Bělohrad, Pardubice a najednou objíždí celé východní Čechy. Jejich velkou hnací silou je především nadšení malých diváků, spokojenost rodičů a úsměvy dědečků a babiček. Po roce příprav a mravenčí práce, nejen na mraveništi a jiných rekvizitách, zařadili do nabídky pro rok 2015 pohádku Zlatovláska. Od srpna 2016 pohádku Dlouhý, Široký A Bystrozraký a na rok 2017 připravují Tři zlaté vlasy děda Vševěda. A s pohádkou DLOUHÝ, ŠIROKÝ A BYSTROZRAKÝ se také představí na Webrovkafestu, jako třetí ochotnický spolek na dětské scéně.
Kdo by snad náhodou nevěděl o čem tato pohádka je, tomu přidáváme malou nápovědu:
Byl jeden král, a byl už starý a neměl než jednoho syna. Jednou toho syna k sobě povolal a řekl mu: „Můj milý synu! Víš dobře, že zralé ovoce opadává, aby udělalo místo jinému. Má hlava už taky dozrává a snad už brzy na ní slunce svítit nebude, ale prve než mě pochováš, přec bych ještě rád viděl svou budoucí dceru, tvou manželku. Ožeň se, synu můj!“…
Vydal se tedy kralevic na nelehkou cestu za nevěstou, při jejíž záchraně pomohou loutkohercům i Dlouhý, Široký a Bystrozraký z řad dětských diváků.
http://katkakasparova.cz/

Na začátek

Synové výčepuSynové výčepu

V noci z 1. na 2. května letošního roku uplynulo osm let od zákeřné vraždy nezapomenutelného hudebníka, zpěváka, literáta, grafika a fotografa Františka Sahuly. To co provedli Jan Dvořáček a Jiří Kulvejt, dva mladíci z Kamenice je odporný a neomluvitelný čin. Soud jim za něj vyměřil patnáctiletý kriminál. Nyní mají tito dva vrazi za sebou již půlku trestu a je dost možné, že se brzy ocitnou na svobodě. Dle našeho názoru by jim nemělo být v žádném případě umožněno opustit vězení na půlce, neboť brutalita s jakou si počínali z nich jen tak nevymizí.
Jelikož byl František našim kamarádem, hned v roce 2008 jsme věnovali Webrovkafest jeho památce a kdo tehdy vydržel na chatě Webrovka až do neděle, čekalo ho něco neopakovatelného. Na večerní after party totiž dorazila Františkova kapela Synové výčepu a jako hosta s sebou nepřivezli nikoho jiného než Frantova velkého kamaráda a souputníka Lou Fanánka Hagena. Následoval neskutečný, tři hodiny trvající koncert této skupiny, kdy Fanánek zpíval Sahulovy písně a nutno říci, že památku „otce punku“ jsme tehdy uctili víc než plnou měrou. Během této estrády se Fanánkovi povedlo nalít si fernet do notebooku, kde měl texty a byl pak nucen zpívat podle papírových textů, ovšem vytištěných ne moc velkým fontem. Jak tehdy Fanánek prohlásil, „asi měl někdo chudou tiskárnu“. Žmulín si zase sundával mikinu, ale zapomněl přitom, že má přes rameno basu. Kdo tam tehdy byl, musí uznat, že večírek to byl skutečně veliký.
I letos zavzpomínáme na Sahulu prostřednictvím vystoupení Synů výčepu, kapely, která se od smrti svého zakladatele ještě více semknula a nadále obráží česká pódia. Nenechte se mýlit, že jde o sebe revivalovou kapelu. Kromě ostřílených hitů tvoří i nové písně, převážně z pera kapelníka Rosti Cermana. Těšte se proto na spoustu dnes již téměř zlidovělých skladeb, ale i na mnohé nové, které navazují na tvorbu před osudovým rokem 2008.
Rosťa Cerman – kytara, zpěv,
Pavel Musil – baskytara, zpěv,
Jan Štok – kytara, zpěv,
Radim Tuček – bicí
http://synove-vycepu.webnode.cz/

_https://www.youtube.com/watch?v=W2C9iR5nkXg
Na začátek

Batrstvo kočičí prackyBKP – Bratrstvo kočičí pracky

Skupina BKP (Bratrstvo kočičí pracky) byla hlavní hvězdou 8. ročníku Webrovkafestu v roce 2009, zasvěceném 20. výročí Sametové revoluce. Sklidila tehdy veliký aplaus a publikum přivedla do toho pravého hudebního varu. Vznikla v devadesátých letech minulého století jako sourozenecké trio. V tu dobu hrála alternativní punk rock, vystupovala po celé ČR, vydala několik nahrávek na kazetách a také oficiální CD. V roce 2010 odešel jejich kytarista a skupina se rozhodla vystupovat ve dvou jako nejmenší orchestr na světě – hrající alternative drum and bass.
Kapela nadále vystupuje po celé republice, nejvíce však v pardubickém kraji odkud také pochází.
Jejich koncerty jsou nevšední podívaná a rozhodně byste si je na Webrovkafestu neměli nechat ujít.
Foto, video a nějaké nahrávky naleznete na jejich stránkách. A také tam najdete jejich úspěšný klip jak „lovit bobry“. Nedávno tam skupina uložila i nějaká videa se živým vystoupením.
Další nahrávky se připravují a brzy se tam taktéž objeví. Moc nás těší, že se k nám toto těleso, i když už jen ve dvoučlenném složení vrací.
Josef Červinka – baskytara, zpěv
Petr Červinka – bicí, zpěv
www.bandzone.cz/bratrstvokocicipracky

_https://www.youtube.com/watch?v=XVKVACHfHp8
Na začátek

100 %100%

Když se řekne 100% mnoho lidem to asi nic říkat nebude. Vyjma těch, kteří měli už možnost tuto kapelu vidět a slyšet. Těmto vstanou chlupy na celém těle, naskočí husí kůže, vyrazí studený pot a tělo zachvátí třas. V Trutnově už bylo možné vidět tuto kapelu dvakrát v zaniklém New Endu v roce 2007. Návštěvnost však byla nevalná (na prvním z těchto dvou koncertů společně s The Partisan bylo šest lidí) ovšem co 100% potom předvedli na Rockových vánocích je téměř nepopsatelné. Když koncert skončil tak ti co tam vydrželi, nebyli schopni slova, či tloukli hlavou o sloup uprostřed sálu. Až tak po pěti minutách se někdo zeptal: „Co to bylo?“ Odpověď na tuto otázku zde nebudeme psát. Odpovězte si sami na letošním Webrovkafestu, kde vás tato dvoučlenná kapela totálně zničí, jako se jim to povedlo už v roce 2008 na sedmém ročníku, kdy nastoupili po Už jsme doma. Stejné reakce se opakovaly i na 10. ročníku Pilníkofestu (2016), kde převážně metalové publikum nevěřilo vlastním očím.
Kapela 100% byla založena v Londýně v roce 1996. Tehdy hrávali jejich oblíbené písně, které převzali od jiných kapel. Původně čtyřčlenná kapela se poté rozrostla na pět členů a získala tím saxofon, trumpetu a klávesy. Za 10 let existence odehráli přes 1000 vystoupení v Londýně a v celé Velké Británii. Nakonec se kapela rozhodla vrátit ke svým kořenům a začali psát vlastní hudbu a texty.
Zakladatel a také poslední „dochovaný“ člen kapely Marco se oženil, založil rodinu a přestěhoval do ČR, aby zde začal úplně od nuly. První rok a půl tu s ním hrál John (původní bubeník ze 100%) a odehráli spolu spoustu úspěšných vystoupení v klubech a na festivalech. Bohužel začátkem roku 2008 se John rozhodl vrátit zpět do Londýna, neboť na koncerty přilétal z Velké Británie. Marco naštěstí poznal mladého talentovaného bubeníka z Pardubic Petra Mori. Od května 2008 spolu odehráli asi 15 koncertů a to vždy s obrovským úspěchem. Petrovo místo po čase obsadil mladý bubeník Vojta Bořil (od začátku roku 2016 také bubeník UJD) a hrají spolu dodnes. Hudba 100% je progresivní rock s elementy funku, ska a punk-rocku. Je výjimečná, protože tohle všechno obstarají pouze baskytara a bubny. Po klidném, folkově-meditačním začátku v podání Oldřicha Janoty se sklepní scéna rozburácí něčím neopakovatelným. Něčím co vás skutečně ochromí a dostane na kolena.
Marco Frangos – baskytara, zpěv
Vojta Bořil – bicí, zpěv
www.onehundredpc.com

_https://www.youtube.com/watch?v=oLuqzzN6QtY
Na začátek

Mama BuboMáma Bubo

Máme rádi, když nám řeknou, že můžeme hrát na Webrovkafestu“ říkají členové kapely od té doby, co před čtyřmi lety byli hlavní hvězdou 11. ročníku tohoto festivalu. Tato legendární pražská alternativní skupina, působí mimo oficiální kulturní instituce už od 80.let. Například v Trutnově poprvé vystoupila v tehdejším klubu mládeže SSM Trend už v roce 1984. Nestalo se tak náhodou, jelikož baskytarista Vlasta Matoušek je rodilý trutnovák. Další členové jsou pak personálně spřízněni s kapelou Babalet, kytarista Jirka Charypar dále působí i v kapelách Švihadlo, Marsyas (Petr Kalandra Memory Band) a několika dalších, Karel Babuljak ještě v kapele Chichimeků a Vlasta Matoušek je mistr hry na japonskou flétnu Shakuhachi. Kapela prošla dlouhým vývojem kombinace nové vlny, art-a space rocku po minimalismus a novoromantickou hudbu, vždy na úrovni o třídu výš než médii propagovaná česká produkce. Před revolucí natočila alba Planeta Haj (1985) a Aby se nám milovali (1989). V roce 1992 pak vychází třetí album s názvem Baňatost, na kterém se jako autor několika písní (např. Na venkově) objevil trutnovský novinář Vláďa Kaláb. Křest proběhl v pražském klubu Chmelnice 22.5 1992 (křest zachycen kamerami ČST). Pak, ale bohužel, kapela v roce 1993 skončila. Světélko naděje zablikalo v roce 2006, kdy Máma Bubo nakrátko ožila aby udělala pár koncertů Planety Haj a natočila Live desku. Pak ovšem opět mizí.
Když byla prezidentu Václavu Havlovi v roce 2010 udělena v nově otevřeném multikulturním centru UFFO, Kulturní cena města Trutnova a Čestné občanství města, neoficiální oslava pak proběhla v restauraci U Kousala, kam si pan prezident přál pozvat kapelu Máma Bubo. Ti se dali opět dohromady a na počest Václavu Havlovi zahráli. A od té doby hrají stále. Před časem však kapelu opustil dlouholetý bubeník a zakládající člen Zdeněk Duroň. Na jeho místo nakrátko nastoupil Ludvík „Eman“ Kandl, nakonec však v souboru zakotvil staronový Pavel Špaček, hrající také v kapelách Sajkedeik Šraml Band a Kokochod.
Festival i chatu Webrovka si velmi oblíbili hlavně Karel Babuljak a Jirka Charypar, kteří od té doby každoročně vyvíjejí všemožné snahy dostat se opět do programu, ať už s jakoukoli jejich kapelou. Na 15. ročníku tak nemůže Máma Bubo chybět a věříme, že i nové prostředí střediska Klučanka je nadchne a stane se novými „duševními lázněmi“, jak před časem Karel Webrovku nazval. A věříme též, že pro vás, návštěvníky festivalu bude koncert těchto bardů skvělým hudebním zážitkem.
Jiří Charypar – kytara, zpěv
Karel Babuljak – klávesy, zpěv
Vlastislav Matoušek – baskytara, zpěv
Pavel Špaček – bicí
http://bandzone.cz/mamabubo

_https://www.youtube.com/watch?v=MIz8m4tejgE
Na začátek

EuzenEUZEN (DK)

Dozajista hlavní hvězdou 15. jubilejního ročníku Webrovkafestu na Klučance a zároveň luxusním hudebním dárkem všem, kdo tento festival dlouhodobě podporují a navštěvují, bude skvělá dánská kapela Euzen.
Kapela EUZEN hraje alternativní pop s jasným nordickým tónem. Inspiruje se mnoha styly včetně klasické hudby, rocku, elektroniky a folku. Muzika je to avantgardní a experimentální s jedinečnou bohatostí detailů, ale vždy s jasným zaměřením na silnou melodii. Podmanivá je především kombinace živých nástrojů a elektroniky. Euzen je kapela zběhlá v živém hraní, jejich oddanost inovativním beatům, přitažlivým melodiím a elektronické zvukové paletě je zřejmá na každém koncertě. Tento kvintet si vydobyl jméno na alternativní hudební scéně v Evropě díky třem kritiky chváleným albům a mnoha koncertům během poslední pěti let. Kapela, mimo jiné, hrála na Wave Gotic Treffen, Rudolstadt TFF, Fusion Festival, Colours of Ostrava, Castlefest, SPOT festival, Movement Festival and Day of the City.
Po české premiéře na Colours of Ostrava v roce 2012 a samostatném klubovém koncertu v pražském Paláci Akropolis v roce 2015, se tato skvělá kapela vrací do České republiky teprve potřetí a to rovnou na charitativní Webrovkafest, jehož myšlenka pomoci znevýhodněným dětem členy této skupiny zaujala a vřele naši nabídku na vystoupení přijali.
Uhrančivá severská artrocková symfonie z Kodaně, s podmanivým hlasem zpěvačky Marie Franz, která je známá také z kapely Valravn, vás dostane doslova do transu.
Euzen dokáží trip hopově zagresivnět, natrhnout struny kytar, mandolín a čínské citery guzheng, zbláznit frekvence thereminu, ale také znít s klavírem hojivě jako čerstvý sníh přitisknutý na bolestivou ránu. Maria Franz vás okamžitě zaujme svým polychromatickým a neskutečně silným hlasem, jehož přirovnání k hlasu Björk nebo Kate Bush sedí. Také její pohanský křik co chvíli utiší křehká vroucnost.
„Milujeme klasiku, progres rock, zvuk lidových nástrojů a nekonečné možnosti elektroniky. Jsme odkojeni kontrasty,“ říká zpěvačka využívající během koncertů také efektový vokální loop station. Melodickými skladbami Euzen proto meandruje nepředvídatelnost a texty pak universálně platné hledačství připomínající návštěvu u psychoanalytika chvíli na to, kdy přemalovali vlastními barvami polární záři.
Slavný dánský fotograf Morten Rygaard skupinu vystihl dokonale: „Čtyři v jejím klíně stočení chlapi, zatímco ona v plynové masce čichá ke květině“.
Jejich debutové album Eudaimonia patřilo v Dánsku mezi nejvyhledávanější za rok 2009.
I na druhém albu Sequel naplnili předsevzetí o moderní, stylově nevytyčené hudbě poznamenané severskou tradicí, kterou se Euzen navíc daří na koncertech „prodat“ formou velkého zážitku. Skladby z této desky byly vysílány na rozhlasových stanicích v Německu, Beneluxu a Norsku. V roce 2015 pak vydali třetí řadové album s názvem Metamorph a DVD Live From The Euzeniverse.
Na www.youtube.com/euzeniverse najdete několik klipů, včetně “ You´re On „vyrobeného ve spolupráci s firmou Nikon,“ The Great Escape „, který byl nominován na Eco Art Award 2013 v USA a posluchačský hit „Judge By“.
Co dodat? Vynikající kapela, masivní zvuk a světla jako chapadla chobotnice sápající se po lidech učarovaných tančící charismatickou zpěvačkou. To vše pro vás, neboť vaše podpora je naším hnacím motorem.
Maria Franz – zpěv, smyčky – texty
Christopher Juul – klavír, klávesy, elektronika, kytara, produkce
Harald Juul – kytara, mandolína, banjo
Kristian Uhre – bicí, elektronické perkuse, sbor
Thomas Welin – baskytara, sbor
www.euzen.dk
https://www.facebook.com/euzeniverse/?fref=ts

_https://www.youtube.com/watch?v=lfFa2frMjzs
Na začátek

Mister Sterile AssemblyMr. Steril Assembly

Třešničkou na pomyslném dortu a finálním dvoj koncertem sklepní scény budou další zahraniční hosté. A dokonce z druhé strany světa. Jedná se o spřátelenou kapelu našich milých Už jsme doma, kteří se s nimi znají ze svých cest po světě. Na Novém Zélandu se o ně starali velice srdečně a na oplátku se budou teď oni starat o ně, při jejich podzimní návštěvě v ČR. A to hlavně v podobě koncertů, na které si je budou brát s sebou. UJD sice letos na Webrovkafestu nebudou, zahraje však kapela 100%, kde bubnuje Vojta Bořil, nový bubeník Už jsme doma. Neváhali jsme tedy ani na chvilku, když zavolal, zda bychom neměli zájem o další zahraniční soubor a my nabídku na vystoupení této zajímavé dvojice s radostí přijali.
Mr. Steril Assembly je duo (bicí, basa, zpěv) výbušných proporcí z Aotearoa na Nového Zélandu. Jednou nohou stojí ve světě punku a druhou tancují mezi hlukem, math rockem a alternativou. Nedají se zařadit do žádné škatulky. Jsou proslulí působivými živými koncerty, plnými nádherné urputnosti.
Existují už 15 let, vydali pět alb, za sebou mají také mnohá turné po Evropě, Tichomoří a Asii. Nyní přijíždějí znovu do ČR, aby našemu publiku představili své poslední album, nazvané Itś All Over, které vydávají pod svou vlastní značkou Skirted Records.
O posledních dvou pauzách během přestaveb hlavní scény vás tak čeká alternativní smršť říznutá punkem, energie, exotika a skvělá show v podání muže a ženy oděných do velice extravagantních kostýmů.
Kieran Monaghan – bicí, zpěv
Chrissie Butler – baskytara, zpěv
http://www.mrsterileassembly.com/

_https://www.youtube.com/watch?v=KbB8_H3Tc40
Na začátek

Totem´s Hard TrempTotem´s Hard Tremp

Zhruba před sedmi lety začala jednoho večera stolní společnost scházející se v tehdy ještě ne tak proslulé jako dnes restauraci U prince Miroslava v pražských Radlicích diskutovat o tom, že naprostá většina z přítomných nikdy nebyla členy žádné trampské osady. Vzápětí byla zjednána náprava a osada založena. Chyběl však název. Chytil se hned ten první nápad: LSD, neboli Lesy, Stráně, Dým. Zákonitě ale ve vzduchu visel fakt, že každá osada má svou kapelu a že je potřeba ji založit. Přítomný Vlasta Třešňák pravil, že si bere na starost texty. Za několik dnů volal hostinskému princi Miroslavovi, že už napsal pět textů. Princ zpočátku nevěděl, o čem je řeč, neb vše výše popsané se odehrálo v pozdních čtvrtečních hodinách a paměť proto již byla lehce matná. Vlastimil mu připomněl založení bandu a poté už „to jelo“. Texty zhudebnil kytarista (v tomto případě baskytarista) Jan Volný a byl zvolen kapelníkem. Soubor byl po krátkém přemýšlení nazván TOTEMS. Nezbytné bylo pojmenovat hudební styl skupiny. V názvu se měl skrývat odkaz na tramping, který je tvorbou souboru lehce laskavě parodován, ale zároveň by z něj mělo být jasné, že se opravdu nejedná o pravou trampskou kapelu, nýbrž o velice zvláštní bigbeat. Padl nápad „tramp core“, ale došlo se k tomu, že zní moc tvrdě a neodpovídá úplně skutečnosti. Vyhrál tedy styl „hard tramp“. A tento styl hrají TOTEMS jako jediní na světě, a proto si mohou hudebně dělat, co chtějí, neb do „hard trampu“ se vejde v podstatě cokoliv. Aby byly tyto většinou veselé a parodické (jsou samozřejmě i výjimky) texty Vlasty Třešňáka odděleny od jeho vlastní tvorby, která je naopak závažná a velice silná, vybral si pro TOTEMS umělecký pseudonym Ganz Egal Jr. Až na pár výjimek je autorem všech textů. Autorem hudby u skoro všech písní je Jan Volný. Kapelou, která svého času čítala až 16 členů, prošlo i několik výrazných hudebních a hudebně – hereckých osobností, z nichž některé občas s TOTEMS dodnes hostují (například bubeníci Štěpán Smetáček, František Hönig, Petr Čtvrtníček, zpěvačky Pája Táboříková a Martina Menšíková…). Vlasta Třešňák zpočátku s kapelou i vystupoval coby konferenciér a hráč na valchu. Skupina má v současné době 12 stálých členů a její další zvláštností je recitátor. Na kontě má CD „Ve stínu bobra“, které zaznamenalo velký úspěch v rozhlase i tištěných médiích, nemluvě o těch elektronických. Na koncertech bývá přijímána vřele. K CD vyšel i „cancák“ neboli zpěvník s texty, akordy a notovým záznamem a se spoustou krásných fotografií souboru. Obé lze samozřejmě zakoupit. Kromě toho také trička.
Na Webrovkafestu se toto těleso objeví už potřetí (poprvé to bylo na 10. Ročníku v roce 2011 a podruhé na dvanáctém v roce 2013), takže pravidelní návštěvníci už znají mnohé jejich písně. A vy co jste ještě neměli tu možnost vidět Totemś v akci vězte, že to bude skutečná jízda.
Základní sestava TOTEMS je v současnosti tato:
Jan Volný – baskytara, zpěv
Jaromír Panáček – kytara, zpěv
Oldřich Borovička – bicí, zpěv
David Macháček – šestistrunné banjo, pozoun, zpěv
František Tomášek – akordeon, zpěv
Miroslav „Princ“ Wagner – saxofon, zpěv
Tomáš Hádek – harmonika, zpěv
Ivan „Ford“ Foral – zpěv
Pavla Stránská – zpěv
Natálie Řehořová – zpěv
Pepa Lábus – zpěv
Pavel Brunnhofer – recitace
https://www.facebook.com/totems.hardtramp?fref=ts

_https://www.youtube.com/watch?v=mrxRdzNIdSU
Na začátek

Patrick Fulgoni and Babe LNPat Fulgoni (ex Kava Kava, GB) / Babe Ln (CR)

Pata Fulgoniho si česká hudební veřejnost spojuje s kapelou Kava Kava. Tento soubor, který za cca 25 let existence odehrál v ČR kolem stovky koncertů, má teď tvůrčí pauzu, a frontman kapely má tedy více času na svoji srdeční záležitost – DnB. Dlužno dodat, že k radosti mnoha původních, ale hlavně nových fanoušků DnB po celém světě – Fulgoni je jedním z oblíbených vokalistů londýnské DnB značky Hospital Records, jeho podmanivý hlas zní i z nahrávek Zion Train, Garyho Lucase nebo Jona Kenedyho. Spolupracoval i se slovenským producentem B-Complexem, Philipem TBC a řadou dalších umělců napříč žánry. Jeho záběr je nezvykle široký, ale momentálně věnuje nejvíc času taneční hudbě. Proto se spojil s respektovanou českou DJ Babe Ln a po úspěchu jejich vystoupení v pražském klubu Cross přijedou odmixovat a odzpívat svůj chytlavý set i na Webrovkafest.
www.soundcloud.com/patfulgoni
DJka a moderátorka Babe LN je jedna z prvních žen v Čechách, které učarovaly gramofony. V současnosti v povědomí převážně jako dnb djka, jejíž sety jsou citlivou syntézou různých stylů. Začínala kolem roku 93 během studia na AVU, nejprve na školních parties a jako chilloutová DJka. Po okouzlení pomalejšími beaty a produkcí labelů Ninja Tunes, Mo Wax či Shadow records postupně přechází k breakbeatu a k dnb. Je rezidentem v klubech Roxy, Punto Azul, Xt3, Palác Akropolis. Kromě vystoupení v klubech a na festivalech v Čechách (např. Jelení příkop, Open Air Field, Cosmic Trip, Freestyle masive, Creamfields, Love planet, Urban Rapublic, Mighty sounds a další) opakovaně zahrála na Slovensku, v Rakousku a Německu, ale také v UK, Portugalsku, Polsku, Francii, Bosně a Hercegovině a JAR. Vystoupila po boku mnoha svých oblíbených producentů, djs, projektů a kapel – například Asian Dub Foundation, Transglobal underground, Les Rhytmes Digitales, Carl Cox, Aphrodite, Nookie, LTJ Bukem a MC Conrad, Zinc, Ed Rush, High Contrast, D-Bridge, Fabio a další. Spolupráce s vokalisty a MCs (např. Dr.Kary, Nu C, Vaant, Tereza Nekudová, Klára Nemravová, Lindee…) a muzikanty vyústila v projekty T-break (s Liquidem A) a Nasty No stars (DJ Ghonzales, MC Adrenalin). Láska k širokemu spektru hudby ji v roce 2000 přivedla do Radia 1, kde selektuje skladby pro posluchače každý pátek od 12 do 15 hodin. Mezi její další aktivity patří např. ozvučení Biennale současného umění v GHMP U Zvonu, zvuková koláž vytvářená živě k divadelnímu představení studentů DAMU v Paláci Akropolis, vystoupení v ramci výstavy nových medií (Vídeň) nebo cyberfeministické konference (Hamburg).
https://www.facebook.com/DJ.Babe.LN/

_https://www.youtube.com/watch?v=Bf6LIap2jTk
Na začátek